Pedagogika Montessori – opieka żłobkowa z pedagogiką Montessori na kierunku pedagogika

0
193
Pedagogika Montessori

Coraz więcej rodziców interesuje się metodą nauczania Montessori – i chce, by ich dziecko również było kształcone przez pedagogów i nauczycieli stosujących tę metodę edukacyjną. Z tego względu rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu. Odpowiednią wiedzę i uprawnienia pozwoli zdobyć kierunek pedagogika ze specjalnością opieka żłobkowa z pedagogiką Montessori.

Pedagogika Montessori – jakie są założenia tej metody?

Nurt pedagogiki Montessori został zapoczątkowany przez lekarkę i pedagog Marię Montessori, która była wielką przeciwniczką tradycyjnego modelu edukacji, a szczególnie – surowej dyscypliny, tłumieniu ciekawości uczniów oraz… nieustannego siedzenia dzieci w ławkach. Jej zdaniem konieczne było stworzenie innej, alternatywnej metody pracy nad rozwojem uczniów.

Metoda Montessori zaczęła z czasem zdobywać coraz większą popularność. Jej głównym założeniem jest kształtowanie umiejętności dziecka w taki sposób, by było to dopasowane do jego naturalnego tempa rozwoju. Dzieci uczone tą metodą poznają świat za pomocą wszystkich pięciu zmysłów; nauczyciel nie narzuca uczniowi żadnych działań i stara się prowadzić tok nauczania tak, by było to dopasowane do możliwości dziecka. Co interesujące, metoda Montessori nie przewiduje kar, ale też – nagród. To eliminuje z kolei rywalizację, która jest wszechobecna w szkołach z tradycyjnym modelem nauczania.

Poszanowanie rozwoju dziecka, przekazywanie mu wiedzy w sposób, który wyda mu się interesujący, dostosowanie nauczania do możliwości ucznia – to wszystko sprawia, że coraz więcej rodziców, także w Polsce, skłania się właśnie ku temu modelowi edukacyjnemu. Przybywa też placówek przedszkolnych i szkolnych, w których praktykowana jest metoda Montessori. Tym samym wzrasta również zapotrzebowanie na specjalistów, którzy byliby gotowi prowadzić zajęcia zgodnie z tą metodą.

Osoby, które rozważają studia pedagogiczne, a którym jednocześnie bliższa jest pedagogika Montessori, mogą zdecydować się na specjalność opieka żłobkowa z pedagogiką Montessori na kierunku pedagogika prowadzonym przez Uczelnie WSB Merito (dawniej Wyższą Szkołę Bankową).

Czego można nauczyć się na zajęciach z Opieki żłobkowej z pedagogiką Montessori?

Zajęcia na tej specjalności przygotują studenta do diagnozowania potrzeb i możliwości podopiecznych, planowania i realizacji opieki oraz pracy z dziećmi metodą Montessori, a także do stosowania innowacyjnych form pedagogicznych w opiece nad małym dzieckiem. W programie specjalności znajdują się m.in. zajęcia z pedagogiki i metodyki Montessori, zasad pracy i tworzenia otoczenia, dietetyki i zasad żywienia do lat trzech czy psychologii małego dziecka. Więcej o programie nauczania i charakterystyce specjalności można przeczytać na https://www.merito.pl/opole/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/pedagogika/opieka-zlobkowa-z-pedagogika-montessori/program-studiow.

Osoba, która ukończy studia pedagogiczne ze specjalnością opieka żłobkowa i pedagogika Montessori będzie mogła znaleźć zatrudnienie jako pedagog, opiekun w placówkach opieki żłobkowej, a także jako pedagog w Domach Małego Dziecka, pogotowiach opiekuńczych, jak i również jako pedagog lub opiekun w instytucjach i placówkach zajmujących się opieką i wychowywaniem małych dzieci.

 

Reklama.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ