Ludzie miewają problemy z naprawdę najróżniejszymi i często dość dziwnymi dolegliwościami. Czasem człowiek sam nie wie, co doprowadza u niego do pewnych objawów. Czuje tylko, że kończyny zaczynają mu drętwieć, dlatego niezwłocznie zaczyna zastanawiać się nad przyczyną tego zjawiska. Przeważnie jest nią parastezja, czyli choroba nazywana inaczej czuciem opacznym.
Mrowienie i drętwienie – co to jest parestezja?
Parastezja zazwyczaj objawia się na trzy sposoby. Najczęściej występuje w niej uczucie mrowienia, które występuje przede wszystkim na stopach oraz dłoniach. Kolejnym objawem jest drętwienie kończyn, nasilające się podczas godzin wieczornych oraz tuż po cięższym wysiłku czy aktywności fizycznej. Ostatnim objawem jest zmiana temperatury ciała. Człowiekowi wydaje się, że jest mu bardzo gorąco, mimo iż znajduje się w zimnym pomieszczeniu. Może to też działać odwrotnie – chory musi okrywać się grubymi warstwami ubrań nawet w trakcie lata czy wiosny.
Przyczyny tej choroby są bardzo różne. Jedną z nich jest uszkodzenie nerwów obwodowych. Czasem ma też miejsce uszkodzenie centralnego układu nerwowego, który przez to nie jest w stanie normalnie reagować na różne bodźce. Jeżeli chory domyśla się, że właśnie taka może być przyczyna jego problemów, powinien niezwłocznie udać się do neurologa. Lekarz dokładnie go przebada i sam oceni, co wywołało u niego konkretne dolegliwości. Czasami w przypadku rozwiniętej parastezji wystarczy stosować odpowiednie lekarstwa, aby skutecznie zminimalizować objawy tej choroby.
Jest jeszcze jedna przyczyna występowania uczucia mrowienia bądź drętwienia. Ściśle łączy się ona z zaburzoną ludzką psychiką. Osoby cierpiące na nerwice, przede wszystkim nerwice lękowe, mogą w nienaturalny sposób reagować na różne sytuacje. W stresowej chwili ich organizm zacznie sam wytwarzać pewne objawy, do których należeć może np. mrowienie. Jak zawalczyć z chorobą wywoływaną przez zaburzenia psychiczne? Oczywiście trzeba to zrobić z pomocą psychologa lub psychiatry.