Ostatnie lata to spory wzrost zainteresowania dietą wegetariańską. Bardzo często stanowi ona efekt proekologicznej filozofii życiowej, polegającej na odrzuceniu produkcji żywności, opartej na cierpieniu zwierząt. Rosnące zapotrzebowanie na suplementy dla wegetarian to dowód na to, że szukamy zamienników tych składników, których może nam brakować po usunięciu mięsa z jadłospisu. Również tego, jaki układamy dzieciom.
Rodzinna dieta eliminacyjna
Prawie żadne dziecko nie zostaje wegetarianinem ze względu na własne widzimisię. Zwykle jest to decyzja, jaką podejmują jego rodzice, chcąc zaangażować do nowego stylu życia całą rodzinę. Ma ona podłoże kulturowe, czasem religijne, najczęściej ekologiczne. Rodzice chcą od najmłodszych lat uwrażliwić swoje pociechy na cierpienie innych istot, w tym zwierząt. Jednak zanim zacznie się praktykować wegetarianizm u dzieci, należy zdobyć odpowiednią wiedzę na ten temat. Nie wystarczą suplementy dla wegetarian, tylko dobrze zbilansowane posiłki, uwzględniające rosnące potrzeby malucha na różne witaminy i mikroelementy. Nieumiejętne stosowanie diety wegetariańskiej może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych dziecka.
Wegetariański przedszkolak
Dzieciństwo to czas, kiedy wyjątkowo uważnie należy się przyjrzeć temu, co ląduje na talerzu. Nieprawidłowe odżywianie dziecka może mieć poważne konsekwencje w dalszych etapach jego rozwoju. Wiele z problemów nie uda się już całkowicie naprawić. Z żywieniowo-medycznego punktu widzenia dieta wegetariańska nie musi być negatywnie odbierana jako sposób życia dla kilkulatka. Wszystko zależy od umiejętności komponowania prawidłowo zbilansowanych posiłków i zapewnienia maluchowi suplementów dla wegetarian. W Polsce funkcjonują już „wegetariańskie” przedszkola, które uwzględniają indywidualne potrzeby dzieci. Rodzice, którzy wybrali taki model żywienia mają więc pewność, że maluch nie ma styczności z mięsem. Jeszcze kilka lat temu problem był o wiele większy. Obowiązywał jednolity jadłospis a rodzic ze względów sanitarnych nie mógł przynosić do przedszkola własnych pudełek z jedzeniem dla przedszkolaka.
Zdrowe nawyki
Piramida wegetariańska z racji wyeliminowania mięsa, wygląda nieco inaczej. U jej podstawy znajdują się nasiona roślin strączkowych, kasze i zboża, nieco wyżej owoce i warzywa, orzechy i nasiona, oleje roślinne, nabiał, jaja a na samym szczycie słodycze. Czy takie żywienie jest wystarczające? Okazuje się, że tak. Co więcej, badania dowodzą, że dzieci stosujące dobrze zbilansowaną dietę wegetariańską są szczuplejsze od swoich rówieśników. Mają też lepsze nawyki żywieniowe, ponieważ więcej wiedzą o tym, co jedzą. Dieta wegetariańska charakteryzuje się mniejszą gęstością energetyczną, jest w niej mniej cholesterolu, za to więcej zdrowego błonnika. Dzięki temu już małe dziecko ma dobre podstawy do profilaktyki popularnych chorób cywilizacyjnych, jak cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, otyłość a nawet niektóre typy nowotworów. Coraz częściej wymienione schorzenia dotyczą również kilkulatków.
Eliminując mięso trzeba dziecku zapewnić różnorodność na talerzu. Dobrze jest detale skonsultować z dietetykiem o profilu pediatrycznym. I nie zapomnieć o codziennej dawce suplementów dla wegetarian również dla najmłodszych.