Problemy z tarczycą w ciąży

0
1479

Gruczoł tarczycy bezwzględnie wpływa na stan zdrowia mamy oraz dziecka.

Okazuje się, że jego nieprawidłowe funkcjonowanie i zaburzenia związane z wydzielaniem nieodpowiedniej ilości hormonów może być przyczyną groźnych powikłań, a w skrajnych przypadkach nawet poronień. Co ciekawe, tarczyca ma ogromny wpływ na samo zajście w ciąże, jej przebieg oraz zdrowie poczętego dziecka.

Choroby tarczycy a zajście w ciążę

Należy pamiętać, że choroby tarczycy są diagnozowane u kobiet aż 8 razy częściej aniżeli u mężczyzn. To panie są o wiele bardziej narażone na występowanie zaburzeń tego gruczołu. To również one powinny zwrócić szczególną uwagę na poziom wydzielanych hormonów, nie tylko już będąc w ciąży, ale także ją planując. Okazuje się, że hormony wydzielane przez tarczycę mają ogromny wpływ na pracę jajników. Niedoczynność może wiązać się z niepłodnością, a więc zajście w ciążę może być utrudnione. Szczególną uwagę na tarczycę powinny zwrócić panie, które jednocześnie borykają się z endometriozą albo zespołem policystycznych jajników.

Zaburzenia tarczycy w ciąży

O ile choroby tarczycowe są leczone i podlegają stałej kontroli lekarskiej, nie powinny zagrażać mamie ani dziecku już w samej ciąży. O wiele gorzej sytuacja wygląda wtedy, gdy zaburzenia tarczycy nie zostały rozpoznane. Wtedy może dojść do niebezpiecznych powikłań, szczególnie biorąc pod uwagę rozwój płodu. W skrajnych przypadkach zaburzenia hormonalne mogą spowodować wystąpienie wad rozwojowych. Właśnie dlatego każdej kobiecie w ciąży zaleca się wykonanie badań profilaktycznych w kierunku pracy tarczycy. To podstawowe badania krwi na stężenie TSH, T3 oraz T4. Rutynowo wykonuje się również usg tarczycy. Warszawa i inne miasta w Polsce dysponuje ogromną liczbą gabinetów, w których takowe wykonywane są przy wykorzystaniu sprzętów najwyższej jakości.

Co istotne, ciężarne powinny zbadać gruczoł tarczycy przede wszystkim w III trymestrze ciąży. To w tym okresie tarczyca musi wytworzyć aż o 50% hormonów więcej. Tak duże obciążenie może spowodować jej dysfunkcje.

Praca tarczycy po porodzie

Warto też zwrócić uwagę na choroby tarczycy, które mogą pojawić się już po ciąży. Nawet u 8% kobiet, które niedawno urodziły dziecko, diagnozowane jest poporodowe zapalenie tarczycy. Najczęściej leczy się je suplementacją dodatkową ilością jodu. Objawy poporodowego zapalenia tarczycy niestety nie są jednoznaczne i często mylone są z poporodowym zmęczeniem. Kobieta jest senna, może pojawić się rozdrażnienie i nerwowość. Czasem zauważa się lęki, a nawet depresję. Symptomy te mogą być jednak przypisywane standardom w czasie połogu. Dlatego tak ważne jest zbadanie tarczycy zaraz po porodzie.

Pamiętajmy, że gruczoł tarczycy jest jednym z najważniejszych narządów naszego organizmu. Wydzielanie hormonów bezwzględnie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Nie da się ukryć, że zarówno ich nadmiar, ale też niedobór będzie przyczyniał się nie tylko do wahań samopoczucia, ale również groźnych powikłań. Muszą o tym pamiętać szczególnie kobiety, które są odpowiedzialne nie tylko za własne zdrowie, ale również rozwój swojego dziecka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ