Gdy dochodzi do zużycia tkanek tworzących staw kolanowy, mowa o zwyrodnieniu stawu kolanowego. Choroba jest przewlekła i często uniemożliwia pacjentom prowadzenie normalnego życia. Jak objawia się zwyrodnienie stawu kolanowego? Jak lekarz może pomóc pacjentowi?
Zwyrodnienie stawu kolanowego – przyczyny i objawy
Wśród wszystkich przypadków zwyrodnień stawów to właśnie zwyrodnienie stawu kolanowego uznaje się za najbardziej uciążliwe. Silny ból często uniemożliwia pacjentowi prowadzenie dotychczasowego trybu życia. Jak to się dzieje, że dochodzi do degradacji chrząstki stawowej? Obok genetycznych, jeszcze niezbyt dobrze poznanych zmian, mowa również o:
- urazach mechanicznych – nie można zapomnieć, że staw kolanowy jest jednym z najbardziej narażonych na uszkodzenia,
- chorobach tarczycy,
- nadwadze, która negatywnie wpływa na wytrzymałość stawu i tym samym przyśpiesza proces degradacji chrząstki,
- diecie – zbyt uboga w białko dieta nie sprzyja zdrowym i silnym stawom.
Na część czynników sprzyjających rozwojowi zwyrodnienia stawu kolanowego ma zatem wpływ każdy pacjent.
Jeżeli chodzi o objawy zwyrodnienia stawu kolanowego, to najczęściej pacjenci wskazują na coraz silniejszy ból w okolicach kolana. Pojawić mogą się również:
- problemy ze zginaniem kolana lub kolan,
- trudności ze wstawaniem,
- przykurcze – zwłaszcza przy schylaniu się.
Czasem pacjent zauważa zaczerwienienie w miejscu bólu. Pojawić może się też charakterystyczne dla zmian zwyrodnieniowych stawów trzeszczenie i sztywność stawów.
Zwyrodnienie stawu kolanowego – leczenie
Leczenie stawu kolanowego sprowadza się przede wszystkim do łagodzenia objawów schorzenia, czyli bólu. Lekarz może przepisać pacjentowi tabletki przeciwbólowe oraz maści i żele o działaniu przeciwzapalnych. Ortopedzi często sięgają także po kwas hialuronowy, który całkowicie uwalnia pacjenta od bólu nawet na kilka miesięcy.
Leczenie farmakologiczne to nie wszystko – bardzo ważna jest rehabilitacja. Pacjenci często są kierowani do fizjoterapeutów, którzy uczą ich, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia wzmacniające stawy i przynoszące ulgę.
Gdy choroba postępuje, a ból jest coraz bardziej nieznośny, ortopeda może skierować pacjenta na operację – artroskopię stawu kolanowego. Podczas zabiegu oczyszcza się chrząstkę stawową. Bardziej skomplikowanym i inwazyjnym zabiegiem jest endoprotezoplastyka stawu kolanowego – podczas operacji wymienia się staw.