Zaćma oka – co warto wiedzieć o tej chorobie?

0
4936
Zaćma oka – co warto wiedzieć o tej chorobie?

O zaćmie słyszał praktycznie każdy, jednak nie wszyscy wiedzą, jak objawia się i przebiega ta choroba. To groźne schorzenie oczu, które nieleczone może prowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Choroba wywołuje zmętnienie soczewki, co znacznie pogarsza jakość widzenia, a co za tym idzie – życia. Więcej na temat zaćmy dowiesz się z poniższego artykułu.

Zaćma oka – jak ją rozpoznać?

Większość groźnych chorób oczu w początkowym stadium rozwoju nie daje praktycznie żadnych objawów. Zaćma niestety nie jest wyjątkiem. Jej bezobjawowy charakter powinien być impulsem do częstych badań profilaktycznych – im wcześniej wykryje się chorobę, tym większe szanse na jej całkowite wyleczenie! Wraz z upływem czasu zaćma zaczyna dawać się we znaki. Stopniowo zaczyna pogarszać się jakość widzenia, pogłębiają się wady wzroku (zwłaszcza krótkowzroczność i różnowzroczność). Oczy szybciej się męczą, a widzenie staje się przymglone. Pojawiają się także problemy z oceną odległości, zaczyna przeszkadzać jasne światło, a dobranie odpowiednich okularów staje się praktycznie niemożliwe.

Co robić, gdy zaobserwujemy u siebie objawy zaćmy?

Wszystkie opisane powyżej objawy powinny być impulsem do niezwłocznego odwiedzenia okulisty. Zaćmę łatwo rozpoznać – wystarczy proste i bezbolesne badanie za pomocą lampy szczelinowej w klinice okulistycznej. Lekarz może zlecić także wykonanie innych badań, które mają na celu wykrycie ewentualnych schorzeń towarzyszących.

Zaćma

Jak przebiega leczenie zaćmy?

Uporać się z zaćmą można jedynie dzięki operacji. Jest ona jednak w pełni bezpieczna i stosunkowo krótka – trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Zabieg polega na rozbiciu za pomocą lasera starej, zmętniałej soczewki i zastąpieniem jej nową, dopasowaną do potrzeb pacjenta. Operacja jest bezbolesna – odbywa się pod znieczuleniem i niesie ze sobą naprawdę niewielkie ryzyko powikłań. Oczywiście przed zabiegiem należy odbyć badanie kwalifikacyjne, które ma na celu wykrycie ewentualnych przeciwskazań do przystąpienia do operacji.

Kiedy można wrócić do normalnej aktywności?

Zabieg leczenia zaćmy nie wymaga długiej rekonwalescencji. Już kilka dni po jego przeprowadzeniu można wrócić do normalnej aktywności. Przez jakiś czas (około miesiąc) nie należy przemęczać oczu i podejmować nadmiernej aktywności fizycznej – warto unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów itd. Przez kilka tygodni (w zależności od zaleceń lekarza) należy przyjmować krople do oczu, które wspomogą proces leczenia. Oczywiście nie można zapominać także o wizytach kontrolnych w poradni okulistycznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ