Wyprawka dla noworodka. Co powinno się w niej znaleźć?

0
1745
Wyprawka dla noworodka

Narodziny dziecka wywracają świat rodziców do góry nogami. To, co kiedyś było ważne, nagle schodzi na drugi plan, bo oto pojawia się ono. Wyczekiwane i kochane, ale jednocześnie kruche i bezbronne dziecko. Przygotowania do jego narodzin rozpoczynają się na długo przed planowanym terminem rozwiązania. Zmiany w wystroju mieszkania, w którym muszą przecież pojawić się nowe, dziecięce meble, no i oczywiście wyprawka. Co powinno się w niej znaleźć?

Rodzice, dla których narodziny dziecka to duże wydarzenie, zazwyczaj są na nie dobrze przygotowani. Czytają wcześniej sporo poradników i rozmawiają z innymi, bardziej doświadczonymi osobami. Nieocenione są także wskazówki, jakie możemy dostać na porodówce. W wielu szpitalach przygotowuje się specjalne listy, na których wyszczególnione są rzeczy niezbędne do zabrania do porodu.

Wyprawka dla noworodka

Pakując torbę do szpitala, warto zrobić to tak, by później szybko odnaleźć niezbędne rzeczy. W torbie powinny się znaleźć ubrania i przedmioty, z których będziemy korzystać po porodzie, a w osobnej reklamówce te, które będą niezbędne podczas porodu. Taką reklamówkę można oczywiście również spakować do torby, dzięki czemu będzie nam wygodniej w drodze do szpitala.

Dla dziecka koniecznie należy zabrać jednorazowe pieluszki oraz nawilżane chusteczki do pielęgnacji skóry niemowląt. Konieczne będą też tetrowe pieluszki, którymi można delikatnie przykryć dziecko lub podłożyć je pod główkę maleństwa, jeśli będzie ulewało. Kolejna rzecz to ręcznik dla niemowląt oraz płyn do kąpieli lub mydełko dla niemowląt. W niektórych szpitalach nie jest on wymagany, bo położne myją dzieci odpowiednimi środkami, którymi dysponuje szpital. Rzeczą, w którą warto zaopatrzyć maluszka, jest maść na odparzenia. Już od pierwszych dni narodzin bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja skóry niemowlęcia.

Na koniec warto wspomnieć o ubranku dla noworodka. Body, śpioszki, kaftaniki i pajacyki będą nam odtąd towarzyszyć przez kilka kolejnych miesięcy. Na początek warto wybrać ubranka w rozmiarze 56, a jeśli wynik badania USG wskazuje, że dziecko urodzi się duże 62. Rzadko rodzą się noworodki tak małe, by potrzebowały ubranek w rozmiarze 50. Konieczna będzie też bawełniana czapeczka i łapki niedrapki. Niezbędną ilość poszczególnych ubranek podaje zazwyczaj szpital. Należy też pamiętać, że wszystkie tkaniny (ubranka, ręczniki i rożek, w którym na początku będzie spał noworodek) pierzemy w delikatnym detergencie dla niemowląt, najlepiej płatkach mydłach i dokładnie płuczemy. Przy wyjściu ze szpitala będziemy potrzebować fotelika samochodowego. Modele odpowiednie dla noworodków znajdziemy na stronie Wozki-foteliki.pl.

Czego będzie potrzebować mama?

Do szpitala należy też zabrać ubrania i akcesoria dla mamy. Wśród nich powinny się znaleźć przynajmniej 2 koszule do karmienia, szlafrok, koszula do porodu, kapcie, klapki pod prysznic, 2 ręczniki, płyn do kąpieli oraz szampon do włosów i podpaski poporodowe. Konieczne będą też wygodne ubrania dla taty, a jeśli rodzice zdecydują się na poród rodzinny, również jednorazowy fartuch i ochraniacze na kapcie. Mama powinna pamiętać o zabraniu potrzebnych dokumentów i wyników badań. Przydadzą się też kosmetyki, które pomogą odzyskać świetny wygląd po trudach porodu. Niekoniecznie chodzi tu o zestaw do makijażu, ale z pewnością przyda się dobry krem, antyperspirant i kosmetyki do pielęgnacji ciała i włosów.

Na wyjście ze szpitala warto przygotować odpowiednią odzież zarówno dla mamy, jak i dla maluszka. Pamiętajmy, że kobieta zaraz po porodzie nie wraca zazwyczaj do dawnej figury. Niestety jest to proces, który zajmuje trochę czasu. Dlatego lepiej przygotować odzież w luźniejszym rozmiarze, na przykład wygodne dresy lub po prostu ubranie ciążowe. Natomiast dla dziecka wystarczy pajacyk, a jeśli poród ma miejsce w okresie jesienno-zimowym ciepły kombinezon.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ