USG Dopplera – jako narzędzie do badania przetoki dializacyjnej

0
2100

Dializa nerek umożliwia usunięcie z krwi niepożądanych i szkodliwych produktów przemiany materii. Najczęściej przepływ krwi w żyle dokonuje się przetoką tętniczo-żylną, nazywaną przetoką dializacyjną. Czynna przetoka wyczuwalna jest przez pacjenta w postaci drżeń oraz szumów. Dbałość o jej prawidłowe funkcjonowanie to warunek bezproblemowego wykonania kolejnych dializ. USG Dopplera przetoki dializacyjnej stanowi skuteczny sposób na sprawdzenie drożności naczyń krwionośnych oraz naczyń obwodowych, poprzez które następuje podłączenie do dializatora.

Czym jest przetoka dializacyjna?

Przetoka dializacyjna, to sztucznie wytworzone połączenie tętnicy z żyłą, dzięki czemu możliwe jest przeprowadzenie hemodializy – poboru krwi, a następnie jej zwrotu, po oczyszczeniu ze szkodliwych produktów przemiany materii.

Przetoka dializacyjna pozwala na duży przepływ krwi. Tworzona jest na ręce niedominującej, w okolicach przedramienia lub w okolicach uda, w czasie zabiegu chirurgicznego. Zaczyna funkcjonować po około 6. tygodniach. Pacjent, któremu założona została przetoka, musi zostać przeszkolony, w jaki sposób prawidłowo o nią dbać. W związku z tym, że jest bardzo delikatna, należy unikać noszenia obcisłych rękawów, czy zawieszania na ramieniu torby uciskającej przetokę, co może doprowadzić do powikłań, na przykład zakrzepicy. Samodzielna troska o przetokę polega na codziennej obserwacji jej funkcjonowania, które objawiają się odczuwalnym drżeniem i szumem. W razie ustania szumu przepływającej krwi, pacjent powinien natychmiast zgłosić się do szpitala, co pozwoli na uratowanie przetoki.

Kiedy wykonać USG Dopplera przetoki dializacyjnej?

Wśród wskazań do wykonania USG Dopplera znajdują się wszelkie niepokojące zmiany w funkcjonowaniu przetoki, zaobserwowane przez pacjenta oraz obsługę dializatora – lekarza nefrologa oraz przeszkoloną pielęgniarkę. Należą do nich:

  • niesłyszalny szum w przetoce
  • guz zaobserwowany w samej przetoce
  • niewystarczający przepływ płynu dializacyjnego przez pompę
  • zbyt wysokie ciśnienie krwi żylnej
  • zbyt niskie ciśnienie krwi tętniczej
  • wystąpienie zakrzepów, uwidaczniających się na przykład w igle
  • odczuwanie przez pacjenta bólu kończyny
  • nieprawidłowości parametrów biochemicznych

W trakcie badania fale ultradźwiękowe, emitowane przez głowicę ultrasonografu, przenikają przez badaną część ciała, zostają odbite od płynącej krwi, a uzyskane informacje powracają do głowicy rejestrującej. Na monitorze komputera widoczne są wszelkie zmiany częstotliwości  fal dźwiękowych. Badanie USG Dopplera w skuteczny sposób pozwala na kontrolę stanu przetoki dializacyjnej. Jej drożność powinno  sprawdzać się raz w miesiącu.

Jak przebiega badanie USG Dopplera?

Pacjent, który zgłosił się na badanie, nie musi się do niego specjalnie przygotowywać. Wystarczy umówić się na wizytę i zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną. Lekarz diagnosta przeprowadza z pacjentem rozmowę, w trakcie której poprosi o podanie danych osobowych oraz sprecyzowanie odczuwalnych dolegliwości. Następnie przystępuje do badania USG Dopplera.

Pacjent kładzie się na leżance i odsłania badaną część ciała. Lekarz nakłada na nią cienką warstwę żelu przewodzącego i rozpoczyna badanie przy pomocy głowicy USG stanu przetoki dializacyjnej, co umożliwia ocenę jej drożności. Na ekranie komputera pojawia się obraz, który zostaje poddany interpretacji  przez lekarza. Badanie kończy przekazanie wniosków pacjentowi, ze wskazaniami do dalszych kroków oraz badań kontrolnych. Po nim, lekarz przekazuje osobie badanej uzyskane wyniki USG Dopplera, wraz ze zdjęciem z drukarki.

Źródło: GabinetUSG.com.pl

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ