Skaza białkowa przyczyny, objawy, leczenie

0
2021

Skazą białkową nazywamy jeden z rodzajów alergii pokarmowej , która objawia się nietolerancją na białko mleka krowiego, jego przetwory oraz jajka. Należy jednak pamiętać, że dziecko ze skazą białkową może być uczulone na różne inne produkty i warto ograniczyć w jego diecie lub swojej, jeśli karmimy piersią, typowe alergeny spożywcze (na przykład cytrusy, truskawki, wołowina, cielęcina, miód, orzeszki).

Alergie pokarmowe u dzieci – skąd się biorą i co na nie poradzić

Skaza białkowa jest alergią, której wystąpieniem obarczone są najbardziej dzieci, których jedno z rodziców lub rodzeństwo są alergikami. Niestety w rodzinie, w której nie ma alergii dzieci, również są na nie narażone, działają wtedy czynniki cywilizacyjne (sterylny tryb życia czy zanieczyszczenie środowiska).

Objawy.

Skaza białkowa objawia się głównie:
– atopowym zapaleniem skóry,
– kolką u niemowląt,
– problemami żołądkowymi i jelitowymi (biegunka, wymioty, stolce z krwią),
– czasami nawet problemami z układem oddechowym,
– częste infekcje (katar, kaszel, sapka, duszności, nieżyt gardła, stany podgorączkowe, zapalenie ucha).

Leczenie.

W przypadku występowania skazy białkowej u niemowląt, wskazaniem jest karmienie jedynie mlekiem matki, ale z odpowiednią jej dietą – wyeliminowanie typowych alergenów spożywczych – cytrusy, mleko krowie, jaja itp. Najlepszym sposobem na złagodzenie i pozbycie się objawów jest tak zwana dieta eliminacyjna – wykluczenie spożywania pokarmu, który wywołuje alergię u dziecka. Natomiast po kilku miesiącach stosowania diety eliminacyjnej można zrobić test i podać dziecku odrobinę alergenu i obserwować reakcję organizmu. Jednak lekarze ostrzegają, że wiek tolerancji na nabiał, jest u dzieci bardzo zróżnicowany, dlatego sugerują podtrzymywanie diety eliminacyjnej przez co najmniej pierwszy rok życia dziecka. Dieta eliminacyjna jest różna dla:
– dziecka karmionego piersią (alergeny w diecie eliminuje mama),
– dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym (lekarz przepisuje hydrolizat mleka krowiego, w którym cząsteczki białka rozbite są na mniejsze, co pomaga dziecku w trawieniu,
– dziecka, które spożywa już inne pokarmy (wyeliminowanie mleka krowiego oraz jego przetworów – jogurty, serki, śmietana. Z uwagą należy czytać etykiety produktów, które kupujemy).

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ