Telewizor na miarę potrzeb

0
896
Telewizor na miarę potrzeb

W wielu domach telewizor to urządzenie obowiązkowe, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Często też mamy na stanie kilka odbiorników w różnych pokojach. Nie da się ukryć, że chętnie podążamy za nowinkami technicznymi, więc co kilka lat telewizor jest zmieniany na większy, dający jeszcze lepsze efekty, by poczuć się niemalże jak w kinie. W czasach pandemii film w dobrej jakości obrazu oraz dźwięku jeszcze bardziej zyskał na wartości. Co za tym idzie, inwestycja w nowy sprzęt stała się jednym z priorytetów ubiegłego i tego roku. Zobacz, jakie mamy nowości na rynku.

  1. Telewizor idealny
  2. Technologiczne nowinki
  3. Dobre funkcje
  4. Co jeszcze się sprawdza w telewizorze?

Telewizor idealny

Wiele osób zastanawia się, jak wybrać telewizor do danego miejsca. Chodzi o wielkość i funkcje oraz samą technologię. Bo choć telewizja straciła na znaczeniu, gdy internet zaczął rozwijać się dynamicznie, to same urządzenia rewelacyjnie dostosowały się do nowych wymagań rynku. Dzięki łączności z siecią mamy dostęp do szeregu różnych narzędzi, a te sprawiają, że hasło rozrywka zyskało nowe oblicze, a tym samym rewelacyjnie wpisało się w tryb życia współczesnego człowieka. Multimedialne centra to w wielu domach główne miejsce w salonach czy pokojach nastolatków. Oczywiście pierwsze skrzypce w nim gra telewizor, ale przykuwają uwagę również urządzenia peryferyjne takie jak konsole, głośniki, zestawy kina domowego. Oglądanie filmów na dużym ekranie daje szereg wrażeń, więc jest większą przyjemnością niż rozrywka przy tablecie czy na laptopie. I choć wiele osób rezygnuje z tradycyjnej telewizyjnej ramówki, to chętnie korzysta z platform streamingowych. Dzięki temu można oglądać to, co  się chce i kiedy się chce. Warto więc przed wyborem odpowiedniego urządzenia odpowiedzieć sobie, z czego tak naprawdę potrzebujemy.

Technologiczne nowinki

Obecnie standardem jest 4K. Takie telewizory dysponują 4 razy większą rozdzielczością niż Full HD. Dzięki temu zyskujemy doskonałe kąty widzenia oraz wyraźny i szczegółowy obraz. Coraz więcej programów jest dostępnych w tej jakości, ceny urządzeń też mocno spadły, a na horyzoncie mamy już nową technologię 8K. Najważniejszy dylemat przy wyborze telewizora dotyczy jego wielkości. W dużych pokojach klienci najchętniej sięgają po modele o rozmiarach 50-55 cali, choć oczywiście można sobie pozwolić także na ekrany powyżej 60 cali. Poza samą wielkością oraz liczbą pikseli na jakość obrazu będzie wpływać również technologia wykonania matrycy. Nowoczesne urządzenia wykorzystują OLED i QLED i gwarantują najlepszy kontrast oraz doskonałe odwzorowanie barw. Całkiem przyzwoite parametry mają również LED-y, a LCD powoli odchodzi w zapomnienie.

Dobre funkcje

Jeśli zależy nam  na tym, by telewizor pełnił funkcję centrum multimedialnego warto szczególną uwagę zwrócić na różnorodne funkcje urządzenia. Obecnie podstawową staje się smart TV. Łączność z internetem to standard, choć różni producenci odmiennie podchodzą do samego zagadnienia. Telewizor jak komputer posiada bowiem system operacyjny i od niego zależy interfejs oraz dostępne aplikacje. Najczęściej w nowoczesnych telewizorach można spotkać takie platformy jak webOS, Android TV, Tizen oraz Home Screen. Każda z nich zapewnia dostęp do niezbędnych obecnie serwisów – Netflix czy YouTube, ale z innymi bywa już różnie, więc warto sprawdzić przed zakupem, czy dana aplikacja, na jakiej nam szczególnie zależy, jest dostępna w ramach wybranego systemu. By ułatwić zarządzanie systemem, w wielu wariantach mamy specjalne przyciski na pilocie, które pozwalają jednym ruchem palca przejść do wybranego serwisu.

Co jeszcze się sprawdza w telewizorze?

Poza parametrami ekranu i funkcją smart TV warto również zwrócić uwagę na szereg różnych dodatków, które ułatwiają życie. Przede wszystkim na co dzień sprawdza się na przykład sterowanie głosem i smartfonem. Warto również zadbać o narzędzia, które pozwolą szybko zintegrować telewizor z urządzeniem mobilnym lub przerzucić obraz z małego ekranu na duży. Niezbędne są też różnego rodzaju złącza HDMI oraz USB, które dają możliwość podłączenia przewodowego innych urządzeń.

Większość klientów przy wyborze telewizora kieruje się przede wszystkim marką producenta i oczywiście pozytywnymi ocenami znajomych, a także wysoką pozycją w branżowych rankingach. Warto również podkreślić, że to właśnie popularne marki często wprowadzają różnego rodzaju innowacje. Jedne z nich się sprawdzają i są także wykorzystywane przez innych producentów, a inne jakoś znikają. Wśród najpopularniejszych marek, które są chętnie wybierane przez klientów, znaleźć można takie jak Samsung, Sony, Philips, LG czy Panasonic. Ci, którzy szukają tańszych propozycji, sięgają po modele takich producentów jak Sharp, Toshiba czy rodzima Manta. Warto pamiętać o tym, że firmy dokładają starań, by urządzenia były kompatybilne, więc zdarza się, że sięgamy po różnego rodzaju sprzęt jednej marki, bo wówczas mamy pewność, że wszystko będzie ze sobą sprawnie działać.

Początek roku to oczywiście zapowiedź nowych modeli. Czekają na nas premiery i zaskakujące technologie. Warto jednak w tym czasie zainwestować w telewizory z 2020, ponieważ ich cena pozytywnie zaskakuje, a  użyte rozwiązania są doskonałe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ