Najlepsze warunki do pływania na desce SUP

0
1040
deska SUP

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z paddle boardingiem starają się zazwyczaj stawiać pierwsze kroki na desce przy jak najbardziej optymalnych warunkach. Ale jakie są najlepsze warunki do pływania na desce? Prawda jest taka, że na to pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Wiele bowiem zależy np. od tego, na jakich akwenach chcemy pływać. Przyjrzyjmy się pięciu głównym czynnikom, które mają wpływ na pływanie na desce SUP.

Pływanie na desce SUP przy dużych falach

Wiele osób zainteresowanych jest korzystaniem z deski SUP podobnie jak z surfingowej. Chcąc nabrać doświadczenia w takich warunkach, warto zaczynać od dni, kiedy fale są mimo wszystko nieco mniejsze. Wraz z opanowaniem pływania w łatwiejszych warunkach, możemy spróbować swoich sił przy silniejszym wietrze i większych falach. Warto także pamiętać, że nie każda deska SUP będzie odpowiednia przy dużych falach. Oczywiście, nadal nas utrzyma, ale źle dobrana deska będzie o wiele trudniejsza w manewrowaniu. Chcąc nabierać doświadczenia na tego typu akwenach i w takich warunkach, wybierzmy deskę SUP nieco węższą od standardowej, o spiczastym przodzie. Przykładowy model to Hydro Force Oceana to deska typu all-round, która będzie odpowiednim wyborem dla początkujących jak i średnio zaawansowanych. Deska cechuje się dużą uniwersalnością, dzięki czemu można ją wykorzystywać podczas pływania na różnych akwenach.

Spokojna woda – nadal wiele możliwość dla deski SUP

Pod stwierdzeniem „spokojna woda” kryją się zarówno jeziora, jak i rzeki o słabszym nurcie czy też morze w spokojne dni, kiedy fale są minimalne lub ich właściwie brak. To najlepsze warunki dla początkujących fanów deski do pływania na stojąco. Spokojna tafla wody pozwoli na stawianie pierwszych kroków w sztuce utrzymania równowagi. W tym przypadku modelem deski, który powinien dobrze się sprawdzić dla początkujących paddlerów, będzie Aqua Marina Fusion To deska typu all-round, świetnie nadająca się do rekreacyjnego plywania na różnych akwenach. Jeśli dopiero zaczynamy i obawiamy się wpadnięcia do wody, ćwiczmy w płytkiej części akwenu. Takie warunki są także idealne do zwykłego relaksowania się na desce SUP. Możemy w takich warunkach medytować na desce, uprawiać jogę albo po prostu leżeć i odpoczywać..

Temperatura wody i pogoda przy paddle boardingu

Nie ma jednej idealnej temperatury wody, jeśli chodzi o deskę do pływania SUP. Najlepiej po prostu wybrać takie warunki, które najbardziej odpowiadają naszym indywidualnym potrzebom. Jeśli deska sup to dla nas nowość i wciąż się uczymy i spodziewamy się, że podczas pływania będziemy często zaliczać kąpiele, nie wybierajmy zbyt chłodnego dnia, bowiem szybko się wychłodzimy. Z drugiej strony jeśli szykujemy się na bardzo intensywne pływanie na desce, podczas którego z pewnością się spocimy i ciepłota naszego ciała będzie wyższa, nie wybierajmy najgorętszej pory.

Obok temperatury wody są także inne kwestie związane z pogodą – na przykład temperatura powietrza i zachmurzenie. Słoneczny, ciepły dzień świetnie nadaje się na relaks nad wodą, ale nie zawsze na wielogodzinne pływanie – a przynajmniej nie bez czapki z daszkiem, kremu z wysokim filtrem i bidonu z wodą.

Warto także podczas pływania na desce SUP obserwować otoczenie. Jeśli zauważymy, że pogoda może ulec gwałtownej zmianie – na przykład zauważymy ciemne chmury nadciągające nad wodę – warto dobić do brzegu i stamtąd obserwować dalszy rozwój sytuacji.

Deska SUP a szybkość wiatru

Niektórzy użytkownicy SUP wybierają na pływanie dni z silnym wiatrem. Są to zazwyczaj doświadczone osoby z odpowiednim sprzętem, które wykorzystują wiatr do osiągania większej szybkości na desce SUP. Jeśli jednak nie mamy odpowiedniego doświadczenia, wybierajmy spokojniejsze dni.

Inne czynniki ważne dla fanów desek do pływania SUP

Istnieją także inne czynniki wpływające na to, czy dane warunki będą dla nas lepsze lub gorsze. Jednym z nich jest chociażby dno akwenu. Dlaczego jest to ważne? Nieznajomość dna jeziora czy rzeki, na przykład w sytuacji, gdy pływamy na dmuchanej desce do pływania, może w płytszych miejscach doprowadzić do jej uszkodzenia, jeśli dno jest bardzo kamieniste albo znajdują się na nim ostro zakończone gałęzie. Choć dmuchana deska SUP w sytuacji przerwania powłoki nie zatonie od razu, nadal będzie wymagać naprawy.

Oczywiście są też takie warunki atmosferyczne, które wydają się z oczywistych względów nieodpowiednie do pływania, ale warto o tym wspomnieć – mgła, ciężki deszcz czy burza nie są ani przyjemne, ani bezpieczne.

Deska do pływania SUP to sport, w którym odnajdzie się każdy – ale rozpoczynając swoją przygodę z deską, warto wybierać jak najbardziej sprzyjające warunki do nauki. Wraz z nabieraniem doświadczenia, można decydować się na pływanie przy silniejszym wietrze czy większych falach.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ