Sprawdzone sposoby na rozjaśnienie salonu

0
1381
Sprawdzone sposoby na rozjaśnienie salonu

W dobrze urządzonym salonie nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia. To, jakie lampy wybierzemy, będzie mieć ogromny wpływ na wygląd pokoju dziennego. Za pomocą światła możemy go optycznie powiększyć, a także sprawić, że zapanuje w nim przyjemniejsza atmosfera.

Sprawdzone, oświetleniowe sztuczki

Chyba nikogo nie zdziwi informacja, że im słabiej doświetlone pomieszczenie, tym wydaje się ono mniejsze. Właśnie dlatego tak dużą rolę w każdym salonie odgrywają nie tylko lampy sufitowe o odpowiedniej wielkości, ale również oprawy dodatkowe. Dobrze rozmieszczone oświetlenie tworzy efekt optycznej iluzji: dzięki niemu salon i każdy inny pokój sprawiają wrażenie większych, niż są w rzeczywistości. Chodzi przede wszystkim o takie rozstawienie lamp, aby w pokoju nie pozostały żadne zacienione kąty. Z tego względu nawet w najmniejszym i najciaśniejszym salonie warto zamontować lub ustawić przynajmniej jedną lampę dodatkową. W ten sposób osiągniemy efekt „rozproszenia” światła, co sprawi, że wnętrze stanie się jaśniejsze i przestronniejsze.

Czym jest oświetlenie dodatkowe?

Gdy mówimy o lampach dodatkowych, chodzi przede wszystkim o oprawy rzucające bardziej punktowe, czyli mniej rozproszone światło niż oprawa sufitowa. Wśród tej kategorii produktów, najpopularniejszym rozwiązaniem są lampy stojące i stołowe. Największą zaletą tego typu opraw jest możliwość postawienia ich w dowolnym miejscu, w którym znajdują się gniazdka elektryczne. Sprawia to, że bez problemu umieścimy je w już urządzonym salonie, który wydaje się zbyt ciemny. Jeżeli lampy mają ciekawy kształt lub kolor, mogą pełnić funkcję dodatkowej ozdoby pomieszczenia. Oczywiście dużo zależy od tego, czy nie przeszkadza nam fakt, że na podłodze lub szafkach będą leżeć kable. Drugim minusem jest to, że w bardzo małych pokojach, duża lampa stojąca może zabrać sporo cennej przestrzeni.

Innym, równie popularnym rozwiązaniem są oprawy montowane na ścianach lub suficie. W tej roli doskonale sprawdzają się minimalistyczne kinkiety, oprawy downlight, oraz stropowe. Tutaj musimy brać pod uwagę konieczność montażu. Takie lampy prezentują się bardzo nowocześnie i dają przyjemne, lekko przytłumione światło. Najczęściej montuje się je w salonie, kuchni, łazience i na korytarzu. Kolejną ciekawą opcją, która nieco bardziej rzuca się w oczy, są listwy oświetleniowe i oprawy LED-owe. Ten typ oświetlenia pasuje do nieco większych wnętrz.

Lustrzane, błyszczące powierzchnie

Przy zakupie opraw oświetleniowych do salonu kierujmy się nie tylko ich ceną, ale również jakością. Najlepsze produkty oferują hurtownie elektryczne działające online, np. www.elektromarketania.pl, w których wybór modnych i trwałych lamp jest zdecydowanie większy. Co więcej, znajdziemy tam również niezbędny do montażu sprzęt elektryczny, w tym żarówki, gniazdka i łączniki. Kiedy już wybierzemy rodzaj oprawy i umieścimy ją w odpowiednim miejscu, warto zastanowić się nad zakupem połyskujących mebli i dodatków. W rozświetleniu salonu pomogą nam witryny z przeszkleniami, fronty meblowe MDF z wysokim połyskiem, a także lustra. Wszystkie te elementy będą dodatkowo odbijać światło, sprawiając tym samym, że wnętrze wyda się o wiele jaśniejsze i przestronniejsze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ