Kolorem żałobnym w naszym kręgu kulturowym jest czerń i zgodnie z tradycją na dzień pochówku bliscy zmarłego zakładają czarne stroje. Czarny kolor symbolizuje żal i poczucie straty, czyli stany ducha, których wcześniej czy później doświadczy każdy z nas.
Powaga uroczystości dyktuje pewne warunki, z których najbardziej oczywistymi wydają się te dotyczące ubioru. Jak się ubrać na pogrzeb? Panie w tym szczególnym dniu powinny założyć czarną garsonkę, sukienkę lub spódnicę o długości poniżej kolana. Wszelkiego rodzaju prześwity, głęboko wycięte dekolty czy kreacje z odsłoniętymi ramionami lepiej pozostawić na inną okazję. Jeżeli bardziej odpowiadają nam spodnie, wybieramy eleganckie klasyczne fasony z nogawkami w kant. Na nogi wkładamy czarne czółenka na niezbyt wysokim obcasie. Szpilki to nie ta okoliczność, poza tym nie jest to zbyt wygodne obuwie na spacer po grząskich i nierównych alejkach cmentarza.
Uczestnictwo w ceremonii pogrzebowej również od panów wymaga podkreślenia uroczystego charakteru ceremonii za pomocą stroju. Zwyczajowo na tę okazję panowie przywdziewają czarny garnitur i białą koszulę, obowiązkowo z krawatem. Całości dopełnić powinny czarne półbuty wybrane stosownie do pory roku. Należy wystrzegać się obuwia w stylu casual, zupełnie niedopuszczalne są sandały, klapki czy obuwie treningowe.
Czy czerń obowiązuje wszystkich uczestników pogrzebu? Absolutnie nie. Dalsza rodzina i znajomi godnie pożegnają zmarłego, przybywając na ceremonię w strojach w odcieniach granatu, szarości czy brązu.
Ze znaczenia stroju dla całości misterium pogrzebowego doskonale zdają sobie sprawę pracownicy zakładów pogrzebowych Obowiązuje ich restrykcyjny dress code niepozostawiający wiele miejsca na dowolność. Dyskretnie eleganccy, tak jak personel reprezentujący Zakład Pogrzebowy Róża z Gdyni (tutaj znajdziesz więcej informacji: roza24.pl) pracują z empatią i w skupieniu, sprawnie zdejmując z rodziny troskę o sprawy organizacyjne.
Savoir vivre na pogrzebie dopuszcza, aby dalsi znajomi pożegnali odchodzącego w kościele — ich obecność na cmentarzu nie jest obowiązkowa. Inaczej ma się rzecz z bliskimi członkami rodziny zmarłego, od których wymaga się uczestnictwa w całej Mszy Świętej, obecności na cmentarzu podczas pochówku, jak również wzięcia udziału w stypie.
Przybywając na pogrzeb, który jest zdarzeniem podniosłym i wymagającym szczególnej oprawy, oddajemy hołd zmarłemu. Pamiętajmy, że nasze przybycie i godne uczestnictwo jest rodzajem manifestu i wsparcia i jest zawsze doceniane przez pogrążoną w żałobie rodzinę.