Stały rozwój stomatologii prowadzi do zwiększenia efektywności zabiegów. Każdy pacjent, który podejmuje dowolną formę leczenia, liczy na szybki i zadowalający efekt. W ciągu ostatnich lat udało się znacząco poprawić efektywność leczenia kanałowego, dzięki czemu coraz więcej pacjentów może cieszyć się faktem, iż udało im się zachować naturalny ząb. Dowiedz się, czym jest leczenie kanałowe zęba i w jakich przypadkach można je zastosować.
Jak wygląda leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe zęba przeprowadza się na dwa sposoby – z mikroskopem i bez niego. Zabieg z wykorzystaniem mikroskopu charakteryzuje się dużo wyższą skutecznością – większość pacjentów, u których wykonuje się leczenie kanałowe z mikroskopem, uzyskuje pożądany efekt. Zabieg z mikroskopem jest też nieco droższy, jednak długofalowo można dzięki niemu sporo oszczędzić – mikroskop znacząco redukuje szanse na nawrót choroby.
Niezależnie od wybranej metody, przebieg leczenia zawsze wygląda bardzo podobnie. Przede wszystkim, leczenie kanałowe rozpoczyna się od przeprowadzenia niezbędnych badań, mających na celu ujawnić kanały korzeniowe, a także ocenić szanse na powodzenie zabiegu.
Właściwy proces leczenia polega na usunięciu miazgi z kanałów, dokładnym oczyszczeniu i odkażeniu ich, a następnie wypełnieniu tzw. gutaperką, termoplastycznym polimerem. Tak oczyszczone i wypełnione kanały są świetnie zabezpieczone przed nawrotem choroby.
Dlaczego zalecamy wykonanie leczenia kanałowego?
Wykonanie leczenia kanałowego jest zalecane w przypadku, gdy dojdzie do zakażenia czy martwicy miazgi. W takich przypadkach najczęściej trzeba ją usunąć, gdyż nieleczona mogłaby doprowadzić do powstania chorób w innych obszarach ciała. Choroby ogólnoustrojowe, które rozwijają się na skutek dostania się bakterii do krwiobiegu, takie jak sepsa czy ropień mózgu stanowią duże zagrożenie dla życia pacjenta.
Czy istnieje alternatywa dla leczenia kanałowego?
Leczenie kanałowe zęba jest zabiegiem, do którego ciężko jest znaleźć równie skuteczną alternatywę. Stanowi ono najczęściej ostatnią deskę ratunku przed usunięciem zęba, dlatego trudno jest zastąpić je innym zabiegiem. W niektórych przypadkach skuteczna mogłaby okazać się na przykład hemisekcja zęba – w przypadku, gdy wolisz wstrzymać się z wykonaniem zabiegu endodoncji, zapytaj swojego lekarza o opcjonalnie drogi zabiegu.