Transport medyczny, jak sama jego nazwa wskazuje służy do przewozu ludzi chorych, najczęściej tych cierpiących na najpoważniejsze schorzenia. Ze względu na różne funkcje, jakie transport medyczny pełni, oficjalnie dzieli się go na następujące grupy:
– grupa pierwsza – transport medyczny wykonywany w zakresie ratownictwa medycznego
– grupa druga to transport medyczny sanitarny – w tym przypadku przewożone są nie tylko osoby, ale również materiały biologiczne takie jak krew czy organy przeznaczone do przeszczepu.
W przypadku transportu medycznego, takiego jak transport sanitarny, to warto mieć na uwadze, że wykonywany jest on przede wszystkim na zlecenie szpitali, poradni lekarskich, stacji dializ, czy też hospicjów. Za taki transport medyczny odpowiedzialne są odpowiednie firmy, które dysponują dobrze do tego celu przystosowanymi środkami transportu.
Jeśli chodzi o transport medyczny wykonywany w ramach ratownictwa medycznego, to musi być on wykonywany również przez specjalistyczne środki transportu, które jednak powinny być znacznie lepiej wyposażone niż te, które poruszają się w ramach działalności związanej w z transportem sanitarnym.
Warto także dodać, że transport medyczny poza szpitalami, poradniami lekarskimi, stacjami dializ czy hospicjami, wykonywany może być również na zlecenie prywatnej osoby, oczywiście po spełnieniu odpowiednich wymagań po obu stronach.
Przede wszystkim warto mieć świadomość tego, że transport medyczny wykonywany jako sanitarny, niezależnie od tego, na czyją rzecz będzie wykonywany, nigdy nie będzie stanowił w jakikolwiek sposób rodzaju działalności leczniczej. Dlatego też w wielu aspektach, transport medyczny nie jest działalnością regulowaną. Co oznacza to w praktyce? Otóż transport medyczny, w szczególności ten sanitarny, poza obowiązkowym zgłoszeniem i zarejestrowaniem działalności gospodarczej, nie wiąże się z pozyskaniem koncesji, wpisu do odpowiedniego rejestru, koncesji czy jakichkolwiek innych dodatkowych, niekiedy nawet dość kłopotliwych zezwoleń. Nie można jedynie zapominać o tym, że jeśli chodzi o transport medyczny, to prowadzenie tego typu działalności obowiązkowo wymusza na przedsiębiorcy posiadanie odpowiedniego środka transportowego.
Transport w ramach ratownictwa medycznego niejako wpisany jest na stałe w szeroki zakres świadczenia opieki zdrowotnej. Dlatego też, każdy kto został wpisany do rejestru podmiotów leczniczych, który tworzony jest przez wojewodów każdego z województw, ma prawo do rozpoczęcia działalności związanej świadczeniem opieki zdrowotnej. Warto jednak mieć na uwadze, że prowadząc tego typu działalność w skład załogi musi wchodzić lekarz, pielęgniarka oraz ratownik medyczny. Dlatego decydując się na podjęcie działalności w tym zakresie transportu medycznego, należy liczyć się z tym, że konieczne okazać się może zatrudnienie grupy osób, posiadających odpowiednie kwalifikacje oraz uprawnienia.
Tak naprawdę, jeśli chodzi o transport medyczny, można przyjąć dowolną formę prowadzenia działalności gospodarczej, w zależności od tego, jaka będzie najkorzystniejsza w danym momencie dla konkretnego przypadku. Jedyną możliwością, która jeśli chodzi o transport medyczny nie może być brana pod uwagę, to spółka partnerska.
Rozpoczęcie działalności związanej z transportem medycznym
[Głosów:29 Średnia:2.3/5]