Powrót delikatnego rokoko w porcelanie użytkowej

0
1231
Powrót delikatnego rokoko w porcelanie użytkowej

W sztuce prawdopodobnie było już wszystko, a to, co współczesne zawsze mniej lub bardziej sięga do wzorów ze sztuki starożytnej, średniowiecznej i nowożytnej. Niektóre trendy wracają tak odmienione, że spodobają się nawet osobom, które nie gustują w sztuce sprzed wieków. 

Przykładem epoki, która współcześnie wraca do łask i często bywa wykorzystywana w projektowaniu porcelany, jest barok, rokoko i klasycyzm. Te dwa pierwsze trendy nierozerwalnie się ze sobą łączą, tworząc formy z poszanowaniem tradycji, ale w zupełnie nowej odsłonie. Przykładem niech będzie porcelana z Ćmielowa w stylu rokoko.

Wyrafinowanie i sentyment w projekcie porcelany 

O ile styl barokowy bywał nazywany pompatycznym i przerysowanym, o tyle rokoko, mimo iż bywa uważane za fazę baroku zupełnie inaczej kładzie akcenty na detale. Już w stylistyce wnętrz widoczne było w stylu rokoko odejście od cech późnobarokowych, na rzecz elementów bardziej subtelnych i wyrafinowanych. W sztuce użytkowej, takiej jak porcelana widoczna była rezygnacja z większości niepotrzebnej ornamentyki i redukcja używanych kolorów. Dziś ten styl doskonale prezentuje kolekcja Ćmielów Rococo, łącząc podstawowe elementy rokoko z nowoczesnym designem. 

Porcelana z Ćmielowa w stylu rokoko

Ćmielów Rococo – komplety porcelany, jakie możemy kupić na stronie hurtowniaporcelany.pl to zupełnie nowe podejście do klasycznego XVIII-wiecznego stylu. Podstawowy zestaw dla dwunastu osób możemy kupić w formie kompletu wyłącznie obiadowego, ale możemy nabyć również komplet zarówno obiadowy, jak i kawowy. Liczba elementów w podstawowym zestawie obiadowym to 44, a w skład zestawu wchodzą oczywiście płytkie i głębokie talerze, talerzyki deserowe oraz salaterki, miski i sosjerki. Można oczywiście do takiego zestawu dokupić także dostępne w tej kolekcji czajniki, mleczniki, cukiernice, podstawki pod jajko serwetniki, wazy, etażerki i łyżki. 

Ale to nie wszystko, bo w kolekcji Rococo dostępne są także elementy rzadziej wykonywane w porcelany, a jednak zwykle obecne w jakiejś formie na naszych stołach. Mamy więc butelkę na ocet, wazon, świecznik jednoramienny, podgrzewacz, niezwykłej urody musztardniczkę, posypywaczkę, a nawet popielniczkę. Każdy element jest w tym samym ciepłym odcieniu bieli i zawiera identyczny styl dekoracji. 

Delikatności tej kolekcji porcelany dodaje fakt, że nie ma tu żadnych kolorowych dekoracji, pojawiają się tylko wypukłe wzory z motywem roślinnym i to tylko na wierzchniej części naczyń. To sprawia, że talerze i tace, mimo iż mają sporą średnicę, dzięki zdobionym brzegom wyglądają delikatnie i klasycznie. Wszystkie wyższe elementy zestawu (filiżanki, dzbanki, imbryki czy mleczniki) są smukłe i eleganckie. Zaś ładnie zaprojektowane wcięcia nadają im subtelnego kształtu. 

Taki klasyczny zestaw jak Rococo warto mieć w domu, bo nie tylko sprawia, że każdy posiłek świetnie się prezentuje, ale jest wyjątkowo praktyczny. Fabryka Ćmielów założona w 1790 roku dba, by każdy element naczyń był wykonywany ze szczególną starannością i precyzją. Zaś specjalne technologie wykonania porcelany gwarantują, że będzie ona z nami przez wiele lat, nawet jeśli na co dzień używamy zmywarki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ