Jaka jest idealna wielkanocna herbata?

0
862
Jaka jest idealna wielkanocna herbata

Kiedy jest Wielkanoc?

Święta wielkanocne wypadają w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, a więc między 22 marca a 25 kwietnia. W 2022 roku Wielkanoc przypada zatem 17 kwietnia.

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Nazywana jest też Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego lub Paschą. Święto to łączy w sobie uroczystości kościelne z niezwykle istotnymi dla wielu polskich rodzin tradycjami domowymi. Wielka Sobota to dzień święcenia potraw, które serwowane są na śniadanie wielkanocne w Wielką Niedzielę. Śniadanie tradycyjne rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem jajkiem. Potrawy podawane na stole mają długą historię, ale choć przygotowywane są w tradycyjny sposób, różnią się między rodzinami z poszczególnych regionów.

Co podać na wielkanocny stół?

Do najbardziej popularnych potraw należą: kiełbasa biała (często w wersji pieczonej), żurek (lub barszcz biały, a czasem też zupa chrzanowa) oraz jajka w przeróżnych odsłonach, z których najbardziej znaną jest jajko faszerowane. Oprócz tych flagowych dań jada się także pieczywo ze święconki, pasztety, mięsa w galarecie i sałatkę jarzynową na majonezie. Ze słodkości najpopularniejsze są baby i babki, mazurki oraz serniki – a wśród nich typowa wielkanocna pascha. Mimo że Wielkanoc to głownie jaja i mięsiwa – w wielu polskich domach wielkanocne jedzenie przygotowywane jest wegetariańsko, a nawet wegańsko. Z coraz szerzej dostępnymi zamiennikami i produktami roślinnymi jest to coraz łatwiejsze, szybsze w przygotowaniu i bez uszczerbku na smaku.

 Co do picia na Wielkanoc?

Bez względu jednak na wybór wielkanocnego menu – czy też tradycyjny, nowoczesny, eksperymentalny czy w stylu kuchni fusion – zadaniem gospodarza jest zadbać o napoje. Podstawą zawsze powinna być woda, pytanie gości o kawę pojawia się wręcz automatycznie, inne trunki (w tym alkohole), są kwestią bardzo indywidualną, ale co z… herbatą? Odpowiednio dobrana herbata idealnie pasuje do wielu wielkanocnych dań, szczególnie słodkich ciast. W wyważony sposób dopierając jej intensywność i moc oraz dorzucając specyficzne kompozycje dodatków możesz zapewnić gościom błogi, świąteczny nastrój i sprawić, że każda okazja u Ciebie będzie kojarzyć się ze spokojem, a nie z przedświąteczną gonitwą.

Czy każda herbata pasuje na Wielkanoc?

Należy pamiętać, że nie każda herbata pasuje do każdej okazji. Na co dzień możesz pić herbatę ananasową w grudniu albo napar wzmocniony goździkami w środku lata – to Ty, i nikt inny, decydujesz o tym, co Ci smakuje. Jeśli jednak zapraszasz gości na Wielkanoc, Twoim zadaniem jest zadbanie o to, by każdy detal – a wśród nich tak ważna herbata – był najlepszej jakości i pochodził ze sprawdzonego źródła.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ