Noworodek i niemowlę – co zabrać na wizytę u lekarza pediatry?

0
829
co zabrać na wizytę u lekarza pediatry

Pierwsze dwa lata życia dziecka przynoszą częste wizyty u lekarza pediatry. Są to wizyty profilaktyczne, ale też mogą przytrafić się infekcje. Wizyty szczepienne, kontrola wzrostu lub spadku wagi niemowlaka, możliwość pojawienia się różnych alergii, a także zwykłe infekcje sezonowe sprawiają, że młodzi rodzice są częstymi gośćmi w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Warto przygotować się do takich wizyt i wiedzieć co zawsze zabrać ze sobą na wizytę lekarską. Oto podstawowa wyprawka dla noworodka i niemowlaka na wizyty u pediatry.

Dokumenty dziecka – co zabrać do lekarza?

Pamiętaj przede wszystkim o książeczce zdrowia dziecka. Tam lekarz uzupełni dane dotyczące wagi, wzrostu niemowlęcia, a także zmierzy obwód główki. Do książeczki wpisywane są również dane dotyczące szczepień ochronnych – rodzaj szczepionki, data wykonania szczepienia, i seria preparatu. Na podstawie kalendarza szczepień ustali też datę kolejnej wizyty szczepiennej. Książeczka zdrowia dziecka zawiera podstawową wiedzę medyczną o Twoim maluszku. Dzięki niej każdy następny lekarz będzie widział jak wyglądał do tej pory rozwój dziecka i czy kalendarz szczepień jest wykonywany na bieżąco.

Ubranka niemowlęce na zmianę – komplet ciuszków dla maluszka do przebrania

Ubranka niemowlęce na zmianę

Zabierz ze sobą dodatkowy komplet ubranek niemowlęcych. Po co te dodatkowe ubranka dziecięce? Gdyby podczas rozbierania dziecka do badania lekarskiego przydarzyłby się incydent i maluszek ulałby lub pieluszka nie wytrzymała, dodatkowe ubranka niemowlęce przydadzą się by przebrać dziecko w suche i czyste ciuchy. Warto zawsze mieć takie zapasowe ubranka w torbie ze sobą nie tylko na wizytę pediatryczną. Niech to będą wygodne ubranka, które można dziecku szybko założyć. Szczególnie polecane są body kopertowe dla noworodka, które można całkowicie rozpiąć i łatwo założyć bobasowi. Do tego przydadzą się spodenki dresowe i bluza. Dodatkowa para skarpetek również nie zajmie w torbie wiele miejsca, a nawet nie przypuszczacie, że i one mogą się przydać. Możesz też postawić na ubranka jednoczęściowe czyli pajace niemowlęce.

Akcesoria niemowlęce

Zapasowe pieluszki niemowlęce w torbie

Bez zapasowych pieluszek jednorazowych ani rusz! Zawsze muszą być w torbie. Najpewniej bo badaniu lekarskim i tak trzeba będzie pieluszkę zmienić więc warto być przygotowanym na taką ewentualność. Pieluszki nie ważą dużo i zajmują mało miejsca więc lepiej zapakować kilka dodatkowych. Podobna sytuacja jest z mokrymi chusteczkami. Nie tylko pieluszki jednorazowe będą przydatne. Pieluchy tetrowe i flanelowe mogą przydać się, gdy będziesz nosić maluszka przytulonego do Twojego ramienia.,

Akcesoria niemowlęce przydatne podczas wizyty u pediatry

Lekarz poprosi Cię o położenie dziecka na przewijaku by wykonać badanie i dokładnie obejrzeć dziecko. Warto położyć na tym przewijaku chociażby własną pieluchę flanelową lub własny przenośny przewijak. Taki przewijak to miękka mata wypełniona chłonną gąbką i podszyta wodoodporną ceratką. Dzięki temu maluszek leży na miękkiej tkaninie, a gdy rozebrany zamoczy matę to nic się nie stanie bo płyn wsiąknie w gąbkę, nie zabrudzi mebli w gabinecie lekarskim. Jeśli nie karmisz piersią, zabierz ze sobą przygotowane mleko w butelce, najlepiej w specjalnym termosie, który utrzyma odpowiednią temperaturę płynu. Jeśli Twoje dziecko używa smoczka to zapakuj dodatkowy egzemplarz, gdyby pierwszy spadł na ziemię.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ