Wiertła są narzędziami wykonującymi otwory w pełnym lub półpełnym materiale za pomocą wiertarki, frezarki oraz tokarki. Wiertła produkuje się poprzez walcowanie, frezowanie i szlifowanie. Za pomocą metody walcowania uzyskiwane są wiertła wyższej jakości jednak ich cena również jest nieco wyższa. Również tą metodą produkuje się wiertła z chwytem walcowym.
Rodzaje wierteł do walcowych do metalu
Biorąc pod uwagę różnorodne cechy jak i właściwości dzielimy wiertła na: wiertła ogólnego przeznaczenia i to są wiertła do metalu kręte oraz wiertła specjalnego przeznaczenia, którymi są wiertła płaskie, do głębokich otworów oraz do nakiełków.
Ze względu na materiał możemy wyróżnić wiertła do metalu jednolite, wiertła do metalu łączone na stożku Morse’a ( sklep z wiertłami na stożku Morse’a ) z częścią roboczą ze stali szybkotnącej HSS lub z ostrzami z węglików spiekanych oraz wiertła składane z płytką wieloostrzową. Wiertła jednolite produkowane są one ze stali szybkotnącej HSS, dzięki której jest możliwość obróbki w materiałach ze stali konstrukcyjnej jaki staliw do twardości 35 HRC. Wiertła wykonane z HSS mają twardość do 62 HRC. Wiertła wykonane ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE z dodatkiem 5% kobaltu mają one twardość 64 HRC i pozwala nam to na pracę w materiałach mających twardość do 37 HRC. Mają one również większą tolerancje na wysokie temperatury, zatem umożliwia nam to pracę ciężkich warunkach, żeliwie jak i stalach nierdzewnych.
Wiertła do metalu posiadające chwyt walcowy mają różną długość. Występują według normy DIN 338 aż po wiertła długie DIN 340 ( https://artykulytechniczne.pl/wiertla-dlugie-do-metalu-din-340-nwkb.html ) jaki wiertła bardzo długie DIN 1896.
Wiertła do wiercenia w pełnych materiale
Wiertła składane charakteryzują się one budową, która jest oparta na płytkach wieloostrzowych wykonanych z węglików spiekanych. Są to wiertła głębokości 3D, 4D, 5D. Wiertła składane do metalu mogą wykonywać pracę wierceniem ze znacznie wyższą prędkością skrawania jak i większą wydajnością pracy. Wtedy dokładność wykonanej obróbki oraz chropowatość obrabianej powierzchni jest odpowiednia. Bardzo ważne jest to aby pamiętać o dostarczeniu cieczy chłodzącej do obszaru skrawania, pozwala to zachować twardość i wydajność narzędzia.
Wiertła VHM widiowe wykorzystywane są one przeznaczone do wiercenia w materiałach takich jak: stal hartowana, stal nierdzewna i żeliwie. Najlepiej sprawdzą się wiertła z płytką wlutowaną. Wiertła do stali hartowanej należy dobierać po względem materiału w jakim chcemy wykonywać pracę skrawaniem. Wiertła do stali hartowanej charakteryzują się masywnym kształtem, posiadają one również spiralę z podwójnym rowkiem wiórowym. Ostrza tych wierteł wykonane są z węglików spiekanych. Średnica wierteł widiowych jest do 3 do ponad 35 mm. Precyzyjnie wykonana widia zapewnia wysoką jakość i trwałość wiertła. Dużą zaletą wierteł tego typu jest to, że dają nam możliwość wysokowydajnego wiercenia w ciężkich warunkach za pomocą maszyn o małej sztywności.
Wiertła trepanacyjne zwane też wiertłami rurowymi stosowane są do wykonywania otworów o dużych średnicach poprzez skrawanie materiału obrabianego przedmiotu jedynie na obwodzie wykonywanego otworu. Dzięki temu praca ma znacznie lepszą wydajność, ze względu na mniejszą ilość powstających wiórów. Kolejną zaletą wierteł rurowych jest czas trwania pracy, gdyż jest znacznie krótszy, trwa około 30-40% czasu wiercenia wiertłem standardowym. Specyficzna budowa wierteł trepanacyjnych jak i jego zastosowanie bardzo dobrze sprawdzają się podczas wykonywa otworów przelotowych w blachach stalowych oraz różnego rodzaju kształtownikach. Jednak trzeba pamiętać o stosowaniu pilota prowadzącego, którego zadaniem jest usuwanie pozostałości wierconego materiału z wnętrza narzędzia. Podczas pracy wiertłami trepanacyjnymi należy pamiętać o stosowaniu chłodziwa, jest ono bardzo ważne ze względu na temperaturę jaka jest podczas skrawania. Środek chłodzący smarujący pozwala nam na długotrwałą pracę skrawaniem.