Naczyniaki i inne zmiany skórne

0
1427

Często na naszym ciele występuje wiele różnych niedoskonałości. Część z nich mamy od urodzenia, a część pojawia się w ciągu naszego życia. Wiele z nich jest zupełnie normalnych. Piegi czy też małe znamiona barwnikowe nie są ani groźne dla zdrowia ani nie szkodzą naszemu wyglądowi. Niestety niektóre zmiany skórne mogą być objawem poważnej choroby. Na dodatek oszpecają nasze ciało, zwłaszcza kiedy występują na twarzy, szyi, dłoniach i innych odsłoniętych częściach ciała.

Często występujące zmiany skórne

Prawie wszyscy mamy znamiona barwinkowe, czyli tak zwane pieprzyki. Pamiętajmy, że nie powinny się one pojawiać u osób starszych. Pojawienie się znamienia barwinkowego o dużych rozmiarach u osoby dorosłej jest niepokojące i powinno być skonsultowane z lekarzem. Niemniej jednak stare znamiona, które nie powiększają się nie są powodem do obaw. Tak samo nie powinny nas martwić piegi. Powstają one u osób o jasnej karnacji pod wpływem słońca. Barwnik w naszej skórze, czyli melanina rozkłada się punktowo i wygląda jak drobne brązowe kropeczki, które nazywamy piegami. Jest to zupełnie naturalne zjawisko.

Wiele osób narzeka na zmarszczki. Są one efektem starzenia się skóry. Można im zapobiegać i sprawić, że będą mniej widoczne. Wykorzystuje się w tym celu różne kremy i kosmetyki. Można też zdecydować się na zabiegi medycyny estetycznej, jeżeli zależy nam na szybkich i spektakularnych efektach. Częstym problemem dermatologicznym są zmiany naczyniowe, takie jak teleangiektazje i naczyniaki. Nierzadko są przyczyną kompleksów i niskiej samooceny. Teleangiektazje to położone w powierzchownych warstwach skóry lub błon śluzowych nieduże, poszerzone i rozgałęzione naczynka krwionośne. Ze względu na swój kształt są nazywane pajączkami naczyniowymi. Mogą być objawem różnych chorób, na przykład nadciśnienia tętniczego. Najczęściej jednak powstają bez żadnej uchwytnej przyczyny. Stosując różne maści można sprawić, że teleangiektazje będą będą mniej widoczne. Można również zdecydować się na zabieg. Przy pomocy lasera można całkowicie usunąć niechciane pajączki naczyniowe. Niestety naczyniaki stanowią nieco większy problem.

Czym są naczyniaki i jak usunąć naczyniaka?

Naczyniaki to twory wywodzące się z naczyń krwionośnych. Są one zaliczane do nowotworów łagodnych. Zazwyczaj nie zagrażają zdrowiu, lecz stanowią poważny problem kosmetyczny. Tylko duże naczyniaki o innym niż skóra umiejscowieniu (na przykład naczyniak młodzieńczy w jamie nosowej) mogą powodować groźne krwawienia. Niektóre naczyniaki mamy już w momencie urodzenia. Na szczęście w większości przypadków zanikają one samoistnie. Niestety niektóre pozostają lub też pojawiają się w starszym wieku. Jedynym sposobem ich usunięcia jest zabieg chirurgiczny. Są różne metody. Naczyniaka można wyciąć w całości lub zniszczyć przy pomocy wysokiej temperatury. Często też zamyka się główne naczynie, które prowadzi krew do naczyniaka. Powoduje to jego obumarcie. Wybór metody zleży od typu i cech naczyniaka. Na stronie wrosinski.pl możemy umówić się na konsultacje lekarską, na której lekarz zaproponuje właściwą metodę usunięcia naczyniaka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ