Jak wybrać zawód? Metody na ocenę własnych kompetencji

0
966
Jak wybrać zawód

Młodzi ludzie najczęściej kierują się przy wyborze studiów lub zawodu perspektywami finansowymi lub własnymi zainteresowaniami. O ile jednak oba czynniki są niezwykle ważne, o tyle warto wziąć pod uwagę także inne kwestie – takie jak chociażby własne predyspozycje. Jak można je jednak obiektywnie ocenić?

Jak wybrać zawód? Najlepiej w oparciu nie tylko o perspektywy finansowe, ale też własne predyspozycje

Wybór studiów i przyszłego zawodu (zazwyczaj oba wybory idą ze sobą w parze, a przynajmniej – tak wydaje się na początku) wymaga przeanalizowania wielu kwestii. Większość osób zazwyczaj bierze pod uwagę średnie wynagrodzenia w danej branży, popyt na pracowników danej specjalizacji czy wreszcie – własne zainteresowania. To wszystko jest niezwykle ważne, ale mnóstwo ludzi zapomina o tym, że nie każda dobrze płatna, interesująca praca będzie dla nich odpowiednia – może okazać się, że kompletnie się w niej nie odnajdą, a wiele czynności przyjdzie im z trudem. Stanie się tak, jeśli na danym stanowisku konieczne będzie wykorzystywanie zupełnie innych predyspozycji niż te, które posiadają.

Wiele ludzi uważa na przykład, że przedstawiciele handlowi czy osoby pracujące w branży eventowej mają wspaniałą, ciekawą pracę i zazwyczaj – dobrze zarabiają. Nie każdy jednak dobrze poradzi sobie w pracy wymagającej stałego, intensywnego kontaktu z innymi ludźmi, umiejętności perswazji, znajomości pewnych mechanizmów psychologicznych czy wreszcie – dużej odporności na zmęczenie i gotowości do pracy w niestandardowych godzinach. To właśnie z tego względu przed podjęciem decyzji o wyborze zawodu warto przyjrzeć się swoim własnym predyspozycjom i wrodzonym talentom.

Jaki zawód wybrać? Test predyspozycji zawodowych pomoże uzyskać odpowiedź

W jaki sposób można sprawdzić swoje naturalne predyspozycje? Najlepszym rozwiązaniem będzie rozwiązanie specjalnego testu predyspozycji zawodowych. Zazwyczaj składa się z kilkunastu-kilkudziesięciu pytań. Wyniki testu wskazują, czy dana osoba ma większe predyspozycje np. do pracy analitycznej, czy też lepiej poradzi sobie w zawodach społecznych lub takich, w których ważna jest umiejętność komunikacji. O tym, jak dokładnie wygląda taki test można przeczytać m.in. na stronie https://www.kierunekrozwoju.pl/ (chętni mogą wykonać także test online).

Innym sposobem na poznanie swoich wrodzonych talentów jest wykonanie testu Gallupa. Jest to jednak zaawansowany test, który wprawdzie pomoże określić własne predyspozycje (chociaż w zupełnie innym ujęciu), jednak dopiero omówienie jego wyników ze specjalistą może pomóc w dokonaniu wyboru studiów czy zawodu.

Osoby, które chcą poznać swoje silne i słabe strony, mogą również udać się do doradcy zawodowego. Oprócz testów doradca przeprowadzi też wywiad, na podstawie którego będzie można ustalić listę czynności, których wykonywanie sprawia danej osobie przyjemność i nie nastręcza większych problemów.

Niezależnie od metody poznanie predyspozycji zawodowych może oszczędzić wielu rozczarowań, a także od razu skierować na najkorzystniejszą ścieżkę zawodową.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ