Trauma i stresor traumatyczny – na czym polega? Trauma jest to uraz psychiczny spowodowany ciężkim przeżyciem, który znacznie utrudnia funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Stresorem traumatycznym natomiast nazywamy doświadczenie, które związane jest z poważnym zranieniem, zagrożeniem integralności cielesnej lub nawet ze śmiercią, na które dany człowiek był „”bezpośrednio”” narażony. Często prowadzi to do depresji oraz lęków, konieczny jest wtedy kontakt z profesjonalnym terapeutą oraz otoczenie ciepłem i zrozumieniem dotkniętej traumatycznym przeżyciem osoby.
Problemy ze snem – choroba cywilizacyjna. To prawda, że z biegiem lat mamy na wszystko coraz mniej czasu, jesteśmy bardziej zajęci i zabiegani. Statystyki pokazują jak duży odsetek ludzi cierpi na bezsenność lub zaburzenia snu. Jeśli zaburzenia snu trwają ponad miesiąc, trzeba się zgłosić do specjalisty, gdyż może to prowadzić do gorszych powikłań. Obok terapii farmakologicznej, należy też skorzystać z pomocy psychologa, gdyż przyczyna może tkwić w głowie.
Dobry i „”zły”” cholesterol – czym właściwie się różni? Cholesterol to sterol rozpowszechniony w wielu komórkach naszego ciała. To właśnie dzięki niemu pod wpływem UV jest syntezowana witamina D3. Zły cholesterol (inaczej LDL) to ten, który odkłada się w naszych tętnicach i przyjmuje postać blaszek miażdżycorodnych. Dobry cholesterol natomiast (w skrócie HDL) oczyszcza tętnice z miażdżycorodnego cholesterolu i przenosi go do wątroby. Ważne jest to, aby utrzymywać dobry poziom cholesterolu we krwi, gdyż za niski, jak i za wysoki mogą powodować choroby układu krążenia.
Medycyna w codziennym życiu
[Głosów:0 Średnia:0/5]