LED, OLED czy QLED? Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem telewizora

0
1143
LED, OLED czy QLED? Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem telewizora

Nowoczesne telewizory oferują ogromne możliwość. Seanse filmowe jeszcze nigdy nie były tak emocjonujące! Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, wybierając telewizor do domu.

Zakup telewizora – najważniejsze parametry

Zależy Ci na obrazie w jak najlepszej jakości? Wybierając telewizor, powinieneś zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu. Ten parametr określa liczbę pikseli, która może zostać wyświetlona urządzenie. Piksele to miniaturowe punkty, z których zbudowany jest obraz – im więcej pikseli zostanie wykorzystanych do wyświetlania obrazu, tym większa będzie jego szczegółowość.

Rozdzielczość określana jest za pomocą dwóch liczb Y × Z  – Y określa liczbę poziomych linii pikseli, Z – pionowych. Jeszcze niedawno na rynku dominowały telewizory zgodne ze standardem HD (High Definition), wyświetlające obraz w rozdzielczości 1280 × 720 oraz 1920 × 1080 pikseli. Obecnie coraz większą popularność zdobywają urządzenia wyświetlające obraz w rozdzielczości Ultra HD (3840 × 2160 pikseli), określanej również mianem 4K.

Jak na razie w ofercie polskich nadawców znajduje się niewiele kanałów oferujących taką rozdzielczość, jednak materiały w jakości 4K są coraz częściej dostępne w ofercie serwisów streamingowych takich jak Netflix. Rozdzielczość tę oferują również najnowsze gry wideo oraz filmy zapisane na płytach Ultra HD Blu-ray. Obraz w rozdzielczości 4K spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających widzów – wyróżnia się niezwykłą szczegółowością.

Co więcej, telewizory UHD umożliwiają wyświetlanie obrazu w trybie HDR (High Dynamic Range) ‒ technologia ta zapewnia doskonały kontrast i niezwykle nasycone, a jednocześnie realistyczne kolory.

LED, OLED czy QLED – jaką matrycę wybrać?

Przed dokonaniem zakupu warto również sprawdzi, w jaki rodzaj matrycy wyposażony został telewizor. Obecnie w sklepach spotkać można trzy rodzaje telewizorów: LED, QLED i OLED. Diody LED wytwarzają światło, matryca nie musi być podświetlana za pomocą dodatkowego źródła światła. Przekłada się to na satysfakcjonującą jasność wyświetlanego przez telewizor obraz.

W porównaniu do LED TV telewizory wyposażone w matrycę QLED oferują bardziej nasycone kolory – możliwe jest do dzięki wykorzystaniu kropek kwantowych (ang. Quantum Dot, stąd nazwa QLED). To technologia, którą rozwija przede wszystkim Samsung.

Z kolei telewizory OLED wyposażone w matrycę Organic LED, która z korzysta z najnowszej, wciąż rozwijanej technologii produkcji matryc. Matryce OLED zapewniają nieosiągalny do tej pory kontrast, głęboką czerń i wyjątkowo żywe kolory, które pozostają poza zasięgiem innych telewizorów. Jak na razie cenny telewizory OLED przewyższają ceny modeli wyposażonych w matrycę LED i QLED – czynnik ten odstrasza osoby, które poszukują bardziej ekonomicznych rozwiązań

Telewizory w sklepie Orange

Jeżeli szukasz nowoczesnego telewizora, zainteresować Cię mogą modele, które znajdziesz w sklepie internetowym Orange.

Telewizor Samsung TV QLED Q60R

Telewizor Samsung Q60R (https://www.orange.pl/sklep/Samsung/65–Samsung-TV-QLED-Q60R/details) wyposażony jest w 65-calową matrycę QLED, która wyświetla obraz w rozdzielczości 4K UHD (3840 x 2160). Wykorzystana w telewizorze technologia Quantum HDR dopasowuje poziom kontrastu i jasność do wyświetlanej sceny – dzięki temu możesz cieszyć się niezwykle czytelnym, bogatym w szczegóły obrazem!

Wewnątrz telewizora Samsung QLED Q60R pracuje wydajny procesor Quantum Processor 4K, który w czasie rzeczywistym optymalizuje obraz i dźwięk. Twoje ulubiony filmy i seriale jeszcze nigdy nie wyglądały tak dobrze! Telewizor wyposażony jest w dyskretny przewód oraz w uchwyt, dzięki któremu ściśle przylega do powierzchni ściany – bez najmniejszego problemu wpasujesz go w wystrój Twoich wnętrz!

Sony TV KD 55XG7005

Telewizor Sony TV KD 55XG7005 wyposażony jest 55-calową w matrycę LED oferującą rozdzielczość UHD 4K. Telewizor zapewnia szczegółowy, barwny obraz oraz niezwykle realistyczny dźwięk. Tryb ClearAudio+ optymalizuje ścieżkę audio i sprawia, że brzmi ona niezwykle naturalnie, a technologia S-Force Front Surround PRO umożliwia uzyskanie przestrzennego dźwięku, który otoczy Cię ze wszystkich stron!
Telewizor Sony TV KD 55XG7005 (https://www.orange.pl/sklep/Sony/Telewizor-Sony-55–LED-KD-55XG7005/details) wyposażony jest w moduł Wi-Fi i 3 złącza HDMI – dzięki temu bez problemu podłączysz urządzenia zewnętrzne, takie jak dekoder czy konsola. Dzięki złączu USB i funkcji Smart Plug & Play błyskawicznie odtworzysz filmy, zdjęcia i muzykę zapisane na dysku zewnętrznym czy w pamięci telefonu.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ