Lampy stojące, które tworzą nastrój – zobacz jakie wybrać

0
991

Oświetlenie naszych mieszkań, wbrew pozorom, nie odgrywa jedynie roli mającej na celu rozjaśnienie każdych zakamarków pomieszczenia. Bardzo ważną funkcją lamp jest również zapewnianie odpowiedniej atmosfery i dekoracji będącej elementem designu całego wnętrza. Szczególnie dotyczy to lamp stojących. Używamy ich albo w celu punktowego oświetlenia zadaniowego, albo po to, aby całe pomieszczenie nabrało konkretnego charakteru.

Oświetlenie zadaniowe

Zazwyczaj lampy podłogowe wykorzystujemy po to, aby móc przy nich w spokoju się relaksować. Dla niektórych relaks oznacza słuchanie muzyki, dla innych czytanie książki a dla jeszcze innych oglądanie telewizji. Bez względu na wybraną formę odpoczynku, lampa stojąca powinna w pełni wystarczyć nam, jeśli chodzi o oświetlenie. Powinna ona rzucać zarazem delikatne światło, tak aby podczas słuchania muzyki nie siedzieć w ciemności albo powinna być typowo zadaniowa, aby móc czytać książkę i nie razić przy tym oczu. Dlatego podczas tego typu relaksu nieprzyjemnie jest siedzieć w pełni oświetlonym salonie, czy sypialni. Pamiętajmy, że chcemy, aby nasze ciało i umysł odpoczęły po ciężkim dniu.

Klimatyczne abażury

Jeśli chcemy, aby po zmroku w pomieszczeniu zapanowała przytulna atmosfera, to powinniśmy zdecydować się na lampy stojące z abażurami. Gdy zależy nam na wyjątkowym, wręcz romantycznym klimacie, powinniśmy zdecydować się na abażury z grubego materiału. Pamiętajmy również o tym, że jasny klosz zapewni więcej światła i będzie mniej klimatyczny niż ciemny abażur. Jeśli zdecydujemy się na ten drugi, to światło w takim wypadku zostanie przyjemnie rozproszone po całym pomieszczeniu. Romantycznej atmosferze sprzyjają odpowiednie kształty abażurów. Będzie to na pewno kształt walca i stożka.

Lampa stojąca ale.. na stole!

Atmosferę w domu budują różne rodzaje lamp. Wśród nich znajdują się bez wątpienia lampy stołowe z abażurem. Warto jest je łączyć z lampami stojącymi, tak aby tworzyły jedyne źródła przytłumionego światła. Ciekawym zabiegiem jest ustawianie dwóch takich samych lamp stołowych w symetryczny sposób. W sypialni będzie to jedna lampa po jednej stronie łóżka na stoliku i druga lampka po drugiej stronie. W salonie podobny zabieg możemy zastosować na jakiejkolwiek komodzie. Jeśli nad nią na ścianie powieszony jest obraz, to efekt będzie jeszcze ciekawszy. Lampki rzucą światło na ścianę symetrycznie po obu stronach obrazu.

Klimat w minimalistycznym stylu?

Zazwyczaj wyjątkową atmosferę w domu wyobrażamy sobie w parze z materiałowymi, przytulnymi abażurami. Jednak w typowo minimalistycznych wnętrzach również możemy stworzyć ciepłą atmosferę przy pomocy lamp stojących. Ważne jest w takim wypadku to, aby żarówka w lampie nie była całkowicie odsłonięta. Odpowiedni dla nowoczesnych wnętrz będzie więc połyskujący model z metalowym kloszem. Może on kierować światło w dół i być regulowany. Sprawdzi się więc idealnie do wieczornego czytania. Pamiętajmy przy tym, że atmosferę tworzy nie tylko sama lampa, ale i barwa światła. Postawmy więc na wysoką temperaturę barwową oraz w model wyposażony w ściemniacz. Pozwoli to nam na kontrolowanie natężenia światła. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się przyjemną atmosferą w nawet minimalistycznym wnętrzu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ