Jakie funkcje spełniają ubrania termoaktywne?

0
1398
ubrania termoaktywne

Przy naszej kapryśnej pogodzie, każdy z nas nauczył się już doceniać ubrania termoaktywne, czy jest tego świadomy, czy nie. Taka odzież zapewni komfort i ciepło nawet w zimowych, czy górskich warunkach. Jednak czym jest i jakie funkcję pełni odzież termoaktywna? O tym poniżej.

Zanim jednak zgłębimy się w to zagadnienie, warto zaznaczyć, że odzież termoaktywna przydaje się nie tylko w ekstremalnych warunkach. Jej mocną stroną jest fakt, że przyda się zarówno przy zdobywaniu górskich szczytów, jak i jesiennym spacerze.

Ubrania termoaktywne – co to jest?

Samo „termoaktywna” określa odzież która pomaga w zachowaniu stałej temperatury ciała. Niekoniecznie oznacza to wyłącznie zachowanie ciepła. Dla przykładu, dobra odzież sportowa także powinna być termoaktywna, gdyż w ten sposób z jednej strony zapobiegnie wyziębieniu, a z drugiej odprowadzi nadmiar ciepła i wilgoci.

Ubrania termoaktywne są znacznie bardziej zaawansowane, niż zwykłe termiczne. Te drugie charakteryzują się tylko wysoką izolacją i nie odprowadzają zbyt wydajnie nadmiaru ciepła. W przypadku wahań temperatury, lub wysokiej aktywności fizycznej może to być problem.

Kiedy warto założyć odzież termoaktywną?

Gdy pogoda jest zmienna i kapryśna, ubrania termoaktywne stanowią solidny wybór. Skutecznie ochronią nas przed zimnymi podmuchami, czy jesiennym deszczem, ale też nie zgrzejemy się w nich gdy wyjdzie słońce.

Odzież tego typu jest także chętnie używana przez sportowców. Pozwala zachować stałą temperaturę ciała podczas treningów i odprowadza nadmiar wilgoci. Sprawia to, że lekkie ubrania termoaktywne popularne są również podczas ćwiczeń na hali, czy siłowni. Gwarantują większy komfort i wentylację od tradycyjnych „dresów”.

Jeśli wybieramy się w górską, lub zimową wyprawę, lekka odzież termoaktywna może nie wystarczyć. Ubrania na cięższe warunki są grubsze i gęstsze, lepiej izolują. Oczywiście oznacza to, że będzie wolniej odprowadzać nadmiar ciepła, ale nie powinno to być problemem przy minusowych temperaturach. Takie ubrania są szczególnie chętnie używane przez sportowców zimowych, narciarzy, czy snowboardzistów.

Odzież termoaktywna charakteryzuje się wysoką uniwersalnością. Może nam się przydać zarówno podczas treningu latem, jak i w podróży do pracy zimą. Choćby z tego powodu warto się nią zainteresować.

Przygotowywane przez: Sklep Gokajak.com

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ