Kolorowanki z bajek – dlaczego warto kupić je dziecku?

0
2095

Prace plastyczne pozytywnie wpływają na rozwój dziecka, dlatego niezwykle ważne jest, by dzieci jak najczęściej je wykonywały. Najprostszą i najpowszechniejszą ich formą jest rysowanie oraz kolorowanie. Co zrobić, by przekonać malucha do zabawy kredkami? Warto kupić kolorowanki z bajek.

Bohaterzy z ulubionych bajek do pokolorowania

Dzieci, które niechętnie rysują i kolorują, często przekonują się do tej czynności, gdy otrzymują kolorowankę ze swojej ulubionej bajki. Maluchy ucieszą się przykładowo z kolorowanki Psi Patrol, w której będą mogły pokolorować bohaterskie psiaki. Dzieci podczas kolorowania prostych i radosnych obrazków ćwiczą sprawność manualną, dzięki czemu w przyszłości lepiej radzą sobie z nauką pisania. Ponadto rozwija się ich kreatywność, co ułatwia im wykonywanie zadań wymagających samodzielności.

Podczas kolorowania ulubionych bajkowych bohaterów można nauczyć dziecko rozpoznawać kolory, a także zachęcić je do mówienia. Dobrym sposobem, aby zachęcić dziecko do mówienia podczas zabawy kredkami, jest poproszenie malucha, aby w trakcie kolorowania opowiadał o tym, co pamięta z bajki. Początkowo warto wspierać malucha prostymi pytaniami – jak nazywa się bohater, co robi, gdzie mieszka, jakich ma kolegów, czy co go spotkało. Z czasem dziecko samo zacznie opowiadać historię, a przy okazji wyćwiczy jednoczesne wykonywanie dwóch czynności.

Zabawa dla nieco starszych dzieci

Po kolorowanki mogą sięgać również starsze dzieci. Jest to ważne w przypadku dzieci, które mają trudności z wyraźnym pisaniem bądź z koncentracją. Przykładowo, kolorowanki Star Wars są rozrywką, po którą z chęcią sięgną nawet 12-letni chłopcy. W ich przypadku kolorowanie bohaterów z Gwiezdnych Wojen nie będzie „obciachowe”, a czas spędzony na rysowaniu kredkami sprawi, że nastolatek nieco się wyciszy, poćwiczy skupianie się na jednej czynności i dodatkowo zwiększy sprawność manualną, co przełoży się na ładniejszy charakter pisma.

Kolorowanie w każdym wieku

O zaletach kolorowania można mówić wiele, jednak najlepiej świadczy o nich fakt, że od pewnego czasu w sklepach można spotkać nie tylko kolorowanki dla dzieci, ale także kolorowanki dla dorosłych. Są to głównie antystresowe kolorowanki z mnóstwem detali, które pozwalają odciążyć zmęczony umysł i pobudzić go do kreatywności. Jeśli więc dziecko ma opory, by sięgnąć po kolorowanki, nawet te z postaciami z ulubionej bajki, rodzic może dać mu dobry przykład, również sięgając po pudełko z kredkami i obrazek do pokolorowania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ