Kiedy kupić ciśnieniomierz cyfrowy?

0
819

Podstawowym sprzętem medycznym powszechnie stosowanym w warunkach domowych, prócz termometru, jest właśnie ciśnieniomierz cyfrowy. To urządzenie przeznaczone do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, zwykle wyposażone również w funkcję pomiaru pulsu. W sprzedaży znajdziemy jego dwie podstawowe wersje – nadgarstkowe i naramienne. Te pierwsze są mniejsze i wygodniejsze w użyciu, ale te drugie zwykle oferują nieco większą precyzję pomiarów.

Problemy z nadciśnieniem

Jednym z podstawowych wskazań do zakupu ciśnieniomierza cyfrowego są problemy z utrzymaniem prawidłowego poziomu ciśnienia tętniczego krwi. Nadciśnienie tętnicze to powszechnie występująca choroba układu krążenia, która przy braku odpowiedniego leczenia może prowadzić do przedwczesnego zgonu lub niepełnosprawności (nadciśnienie zwiększa prawdopodobieństwo zawału serca, udaru mózgu, a także miażdżycy, niewydolności nerek czy pogorszenia wzroku). Inwestując w prosty ciśnieniomierz cyfrowy, możemy samodzielnie monitorować poziom ciśnienia krwi. Gdy jego wartość w dłuższej perspektywie czasu przekracza dopuszczalne normy, należy zgłosić się do lekarza i wdrożyć odpowiednie leczenie. W zastosowaniach domowych z powodzeniem sprawdzą się zarówno tańsze urządzenia nadgarstkowe, jak i bardziej profesjonalne naramienne.

Zmiany ciśnienia wraz z wiekiem

W związku z tym, że wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko nadciśnienia, cyfrowe ciśnieniomierze powinny stanowić podstawę wyposażenia domowej apteczki każdej osoby po czterdziestym roku życia. Oczywiście takie osoby nie muszą mierzyć ciśnienia każdego dnia, ale co pewien czas warto sprawdzić jego wartość, zwłaszcza jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy, takie jak uderzenia gorąca, zaczerwienienia twarzy, kołatanie serca czy bóle głowy. Ciśnieniomierz cyfrowy będzie przydatnym sprzętem również w domach osób ze zdiagnozowanymi chorobami serca i nerek, zwłaszcza gdy mają one przewlekły charakter. Okresowe pomiary ciśnienia powinny wykonywać również te osoby, u których już zdiagnozowano nadciśnienie i w związku zalecono im przyjmowanie określonych leków.

W związku z tym, że proste modele ciśnieniomierzy cyfrowych są urządzeniami tanimi, powszechnie dostępnymi, taki sprzęt warto wprowadzić na wyposażenie każdej domowej apteczki. Oczywiście z urządzenia nie trzeba korzystać każdego dnia, ale co pewien czas warto skontrolować ciśnienie, zwłaszcza że w początkowej fazie nadciśnienie nie daje praktycznie żadnych objawów i można łatwo je przeoczyć. Szybka diagnoza może pomóc w ograniczeniu rozwoju choroby, a tym samym zmniejszyć ryzyko powikłań.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ