Jakie napędy stosować do urządzeń wymagających precyzyjnego działania?

0
723

Automatyka i robotyka już od wielu lat cieszą się rosnącym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród przedstawicieli młodszego pokolenia. Zajęcia z robotyki coraz częściej prowadzone są nawet dla dzieci w wieku przedszkolnym! Cenne doświadczenie zdobyte w tak młodym wieku, z pewnością zaowocuje w przyszłości! Samodzielne projektowanie i montowanie skomplikowanych urządzeń czy robotów przynosi sporo frajdy. Dla wielu osób jest to pasja, która pochłania każdą wolną chwilę. W takich projektach jako napęd wykorzystywany jest silnik krokowy. Co to takiego oraz w jakich urządzeniach można go wykorzystać? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule.

Silnik krokowy – co to takiego?

W niektórych urządzeniach konieczna jest wyjątkowo precyzyjna kontrola nad kątem czy prędkością obrotową. W takich warunkach idealnie sprawdzi się silnik krokowy. Jest to napęd sterowany cyfrowo, który wykorzystuje się do pozycjonowania. Zastosowanie nowoczesnych technologii w silnikach krokowych pozwala na obrócenie wału silnika o konkretną ilość kroków. Jak na takie możliwości, konstrukcja urządzenia jest stosunkowo prosta, dzięki czemu cena silnika jest dosyć przystępna. Można go kupić już za kilkadziesiąt złotych.. Wybierając rodzaj silnika dostosowany do indywidualnych potrzeb, warto zwrócić uwagę na takie parametry urządzenia jak na przykład jego rozdzielczość, napięcie znamionowe, wymiary, masę czy średnicę wału. Silniki tego typu mają wiele zalet, wśród których wyróżnia się z całą pewnością precyzja. Użytkownik zyskuje ścisłą kontrolę nad kątem obrotu. Silnik może pracować na niskich prędkościach kątowych.

Jakie zastosowanie mogą mieć silniki krokowe?

Pora nieco bliżej przyjrzeć się zastosowaniom, jakie ma silnik krokowy. Jest to urządzenie niezwykle uniwersalne, które okaże się niezastąpione wszędzie tam, gdzie na pierwszym miejscu stawiana jest precyzja. Gdzie zatem można spotkać się z silnikami krokowymi? Rozwiązania te są stosowane na szeroką skalę między innymi w drukarkach (zarówno tych atramentowych, jak i igłowych), urządzeniach pomiarowych, napędach czy w licznych projektach DIY, które wykonywane są przez pasjonatów automatyki i robotyki. To właśnie z myślą o takich osobach, sklepy internetowe prowadzą sprzedaż tych urządzeń. Czy są jakieś minusy, o których warto wiedzieć? W urządzeniach, w których konieczna staje się praca z dużymi prędkościami, warto sięgnąć po napęd innego rodzaju. Trzeba mieć na uwadze także to, że silniki tego typu wytwarzają dużą ilość ciepła.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ