Jak obliczane są dni płodne

0
2018

Obliczenie dni płodnych to podstawa, kiedy staramy się o dziecko. Pozwala to na uzyskanie informacji, kiedy potencjalnie może dojść do zapłodnienia.

Jednak to, kiedy są dni płodne chcą wiedzieć również kobiety, które chcą uniknąć przypadkowej ciąży i jednocześnie nie chcą stosować innych metod antykoncepcji. W jaki sposób można zatem określić dni płodne i czy metody te są skuteczne? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Jakie są metody ustalania dni płodnych?

Do najbardziej prostych i zarazem najbardziej dokładnych metod obliczania dni płodnych należy tak zwana metoda kalendarzykowa. Wystarczy wiedzieć, ile dokładnie trwa nasz cykl miesiączkowy, by określić, kiedy dokładnie rozpocznie się kolejna miesiączka. Dni płodne, czyli owulacja występuje ok. 14 dni przed krwawieniem. Trzeba przy tym pamiętać, że z tą metodą wyznaczymy jedynie w przybliżeniu datę owulacji, szczególnie jeśli okres jest nieregularny. Nieco lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatora dni płodnych, jaki można znaleźć na wielu stronach internetowych. W takim przypadku wpisuje się wymagane informacje, by uzyskać szybko wynik. Tutaj też należy dobrze znać swój organizm i notować daty rozpoczęcia krwawienia i wiedzieć, ile dni trwa cykl.

Brak miesiączki? Sprawdź przyczyny!

Znacznie bardziej dokładniejsza, chociaż niepozbawiona wad jest metoda polegająca na sprawdzeniu temperatury ciała oraz wyglądu śluzu. Warto wiedzieć, że w czasie owulacji temperatura ciała jest nieco podwyższona, a śluz staje się gęsty, lepki i przeźroczysty. Taki śluz ma pomóc przejść plemnikom do komórki jajowej. Trzeba przy tym pamiętać, że taka metoda jest skuteczna, kiedy jest regularnie stosowana i dobrze zna się swoje ciało. Często też objawy mogą być mylne, np. w czasie przeziębienia czy przyjmowania niektórych leków.

Obecnie dostępne są elektroniczne urządzenia pozwalające na obliczenie dni płodnych i to właśnie one wskazywane są jako najbardziej sprawdzone. Polecane są szczególnie kobietom, które starają się o dziecko, a mają nieregularne miesiączki i trudno im wyznaczyć dni płodne na podstawie innych metod

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ