Jak nauczyć dziecko korzystać z toalety?

0
660
Nakładka na sedes

Każdy z rodziców zrobi wszystko, aby dziecko jak najszybciej pozbyło się pampersa. Umiejętność samodzielnego korzystania z ubikacji to jedna z najważniejszych, jakie dziecko powinno opanować. Oczywiście każdy maluch jest inny. Nie zawsze nakładka na sedes będzie wystarczającą zachętą. Odpowiednie podejście i akcesoria pomogą rodzicom w skutecznym nauczeniu swojego dziecka korzystania z toalety. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Kiedy zacząć uczyć dziecko korzystania z toalety?

Warto się przygotować na to, że proces pozbywania się pampersów u dziecka może być bardzo powolny. Jednak zanim rozpoczniesz naukę, upewnij się, że Twoje dziecko interesuje się nakładką na sedes, czy nocnikiem i siada na nim dla zabawy. Dzieci często obserwują rodziców podczas tego jak sami korzystają z toalety, przez co nauka może stać się znacznie prostsza. Nakładka na sedes lub nocnik to idealne narzędzia do przekonania dziecka, że toaleta wcale nie jest taka straszna.

Dzieci różnią się od siebie, dlatego odpowiedni moment jest wybierany indywidualnie. Najlepszym czasem na zapoznanie dziecka z nakładką na sedes, czy nocnikiem jest okres od 18 do 24 miesiąca życia. Jednak wiek to żaden wyznacznik. Będąc rodzicem, znasz swoje dziecko jak nikt inny, dlatego kiedy uważasz, że to odpowiedni czas na naukę korzystania z nakładki na sedes lub nocnika spróbuj posadzić tam malucha. Sprawę znacznie upraszczają umiejętności dziecka, czyli werbalne przekazywanie swoich potrzeb takich, jak głód, pragnienie, czy toaleta.

Co robić, a czego nie?

Dzieci uczące się korzystać z toalety zwykle są bardzo ruchliwe, przez co zatrzymanie ich w jednym miejscu przez dłuższy czas może być nie lada wyzwaniem. Doskonale sprawdzi się ładna nakładka na sedes lub ciekawy nocnik, który zwróci uwagę malucha. Jeżeli dziecko samo będzie chciało siadać na nocnik lub sedes, to nauka staje się znacznie prostsza. Możesz zachęcać malucha do korzystania z toalety. Jeżeli dziecko będzie zainteresowane, to całkiem niedługo nastąpi jego wielki krok w dorosłość!

Warto pamiętać, że każda nakładka na sedes czy nocnik początkowo może wydawać się przerażająca dla dziecka. Rodzice powinni zadbać o to, by maluch nie bał się próbować z niej korzystać, a tym bardziej nie panikował i płakał. Nie możesz stresować dziecka, najlepiej będzie obrócić naukę w zabawę. Pod żadnym pozorem nie powinieneś nakłaniać malucha do korzystania z toalety, ani przymusowo go tam usadzać. Oczywiście karanie za nieudane próby również nie wchodzi w grę, ponieważ może to odcisnąć negatywne piętno na psychice i poczuciu własnej wartości u dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ