Jak działa zegarek z pomiarem tętna?

0
1379
Jak działa zegarek z pomiarem tętna

Nowoczesne smartwatche oferują o wiele więcej możliwości niż tradycyjne zegarki. Poza możliwością kontrolowania upływającego czasu, mamy do dyspozycji takie funkcje jak GPS, krokomierz czy możliwość wykonywania połączeń telefonicznych. Jedną z najczęściej wykorzystywanych opcji jest pomiar tętna. Zegarek z pomiarem tętna to nie tylko gadżet, który pozwala na sprawdzanie pulsu, ale także urządzenie, które może być przydatne osobom borykającym się z problemami zdrowotnymi. Jak zatem działa zegarek z funkcją pomiaru tętna? Sprawdź na czym polega jego wyjątkowość.

Smartwatch z pomiarem tętna – zasady działania

Zakładając zegarek typu smartwatch, można zauważyć, że pod jego spodem znajdują się diody LED, które świecą intensywnym światłem. Ta część zegarka z mierzeniem tętna przylega do skóry. To właśnie dzięki tym, niepozornie wyglądającym diodom, istnieje możliwość odczytywania wartości pulsu.

Specjalne wiązki światła, wysyłane przez diody LED, przechodzą przez skórę i trafiają na naczynia krwionośne, w których płynie krew. Smartwatch z pomiarem tętna wykorzystuje odbijające się od żył światło i na jego podstawie wskazuje dane dotyczące naszego pulsu. Jest ono dodatkowo rozproszone przez przepływającą krew, dzięki czemu można odróżnić, kiedy tętno jest prawidłowe, a kiedy przyspieszone. W przypadku podniesienia pulsu, krew szybciej pokonuje drogę w organizmie, a zegarek z mierzeniem tętna od razu to wyłapuje.

Nowoczesne inteligentne zegarki dają możliwości, które do niedawna mieliśmy głównie w gabinetach lekarskich lub korzystając z osobnych urządzeń, jak m.in. ciśnieniomierz. Dzięki współczesnej technologii i zegarkom z tętnem, jesteśmy w stanie dokładnie obserwować zachowanie naszego organizmu podczas wykonywania codziennych obowiązków, ćwicząc czy czując, że nie jesteśmy w formie.

Zegarek sportowy z pomiarem tętna wyłapuje różnice w szybkości przepływu krwi podczas spoczynku, intensywnego treningu czy wtedy, gdy odczuwamy większe emocje, takie jak na przykład strach. Noszenie zegarka z EKG, pomiarem tętna i alarmem tętna może być przydatne zwłaszcza dla osób zmagających się z problemami zdrowotnymi. Urządzenie działa jak miniaturowy aparat do mierzenia pulsu.

Zegarek z pomiarem tętna w nadgarstku – jak go nosić?

Żeby mierzenie tętna odbywało się prawidłowo, należy zwrócić uwagę na sposób, w jaki zegarek z tętnem jest założony na rękę. W przeciwnym razie, światło z diod LED nie będzie właściwie sprawdzać przepływu krwi, a tym samym podawać niewłaściwe dane.

Jedną z najważniejszych kwestii, jest miejsce noszenia smartbanda z funkcją pomiaru tętna. Na co dzień, gdy wykonujemy zadania spokojnie i w jednym rytmie, zegarek pokazujący tętno powinien być założony około jednego centymetra od kości nadgarstkowej. W przypadku intensywnego wysiłku, na przykład przy wykonywaniu aktywności fizycznej, warto ten dystans zwiększyć do dwóch centymetrów.

Istotna jest także bliskość zegarka z funkcją pomiaru tętna i skóry. Urządzenie powinno równomiernie przylegać do ciała, tak aby po założeniu nie było widać odbijającego się światła. Jeśli zegarek ciągle przesuwa się lub widoczne są diody LED, należy poprawić jego ułożenie. Warto przy tym pamiętać, że zegarek z pomiarem tętna i ciśnienia nie może być zapięty zbyt mocno. Jeśli będzie nadmiernie uciskał nadgarstek, może spowodować to ograniczenie w przepływie krwi, a tym samym dyskomfort i nieprawidłowe wyniki.

Zegarek z pomiarem tętna – o czym warto pamiętać?

Istnieją też inne przypadki, które mogą zaburzać odczyt tętna podczas użytkowania smartwatcha w codziennych sytuacjach. Jednym z nich jest brak higieny zegarka z mierzeniem tętna. Jak każde urządzenie, tak i ono może z czasem się zabrudzić. Warto regularnie przecierać zegarek suchą szmatką, tak samo jak i dbać o kondycję skóry nadgarstka.

Chociaż producenci nowoczesnych zegarków zapewniają, że mogą one być noszone przez całą dobę, dobrze jest zdjąć smartwatch z pomiarem tętna co jakiś czas i dać ciału odpocząć. Można też zmienić rękę, na której nosimy urządzenie.

Rozbieżności w pomiarach mogą wynikać z intensywnych ruchów rękami, m.in. podczas treningu czy przy posiadaniu ciemnych znamion lub tatuaży. Intensywne kolory zaburzają przepływ światła. W takim wypadku warto zmienić nadgarstek, na którym noszony jest zegarek z pomiarem tętna. Nie należy nosić urządzenia założonego na ubranie. Materiał również nie przepuszcza światła, a tym samym uniemożliwia dokładny pomiar parametrów życiowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ