Infekcja intymna – jak skrócić czas jej trwania?

0
2073

Kiedy już pojawi się infekcja intymna, chcemy jak najszybciej się jej pozbyć. Najczęściej nieunikniona okazuje się wizyta u lekarza, można jednak przyspieszyć leczenie, a nawet nie dopuścić do nawrotu infekcji. W jaki sposób?

Nie zaniedbywać zaleceń lekarza
Przede wszystkim po rozpoczętym leczeniu zaleconym przez lekarza ginekologa należy je w pełni zakończyć. Do najczęstszych infekcji należy grzybica pochwy (Zobacz też: Grzybica pochwy – objawy i przyczyny), jednak zdarzają się przypadłości również o innym podłożu. Nie należy zmieniać dawek ani zaprzestawać leczenia tuż po ustąpieniu objawów. Lekarz może doradzić, co robić, aby objawy ustąpiły jak najszybciej. Istnieją jednak również domowe sposoby i działania wspomagające walkę z infekcją intymną. Pierwszym z nich jest unikanie sauny, różnego rodzaju basenów i jacuzzi. Korzystanie z nich nie tylko nie pomoże w leczeniu, ale wręcz szkodzi, pogłębiając infekcję. Wizytę na basenie można zastąpić relaksem we własnej wannie, dodając do kąpieli napar z nagietka lekarskiego lub stosując nasiadówki z rumianku. Obydwa te zioła wspomogą bowiem leczenie infekcji. Należy również zwrócić uwagę na płyn do higieny intymnej, którego się używa – najlepszy będzie ten posiadający kwas mlekowy w składzie.

Działanie od wewnątrz
Ważne jest również działanie od wewnątrz. Podczas leczenia infekcji intymnych zalecane jest picie dużej ilości wody oraz dołączenie do menu naturalnych probiotyków, takich jak jogurty i kefiry oraz produktów bogatych w witaminę C, czyli głównie owoców cytrusowych i warzyw. Można również, po konsultacji z lekarzem, wspomagać się dodatkowymi probiotykami, zarówno doustnymi, jak i dopochwowymi. Bezpieczne i dostępne bez recepty są na przykład preparaty firmy Provag, dostępne w aptekach (szczegółowe informacje są dostępne na provag.info). Probiotyki nie przeszkadzają w leczeniu, a mogą przyspieszyć leczenie i załagodzić objawy.

Używanie probiotyków, zarówno tych naturalnych, jak i farmaceutycznych, może nie tylko przyspieszyć leczenie, ale działać również profilaktycznie. Kobiety, które mają skłonności do infekcji intymnych, mogą stosować je w sytuacjach wyższego ryzyka, takich jak wizyta na basenie czy w saunie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ