Indica, sativa czy odmiany hybrydowe? Pomoc w wyborze nasion kolekcjonerskich

0
502
Pomoc w wyborze nasion kolekcjonerskich

Dwie najpopularniejsze odmiany konopi indyjskich to sativa oraz indica. Rozróżnienie to nie jest do końca precyzyjne, jednak opisuje zarówno odmienność materiału genetycznego jak i powstających po spożyciu marihuany odczuć. Odmiany sativa są euforyzujące, indica – mocno relaksujące. Dodatkowo, w sklepach konopnych znajdziesz liczne nasiona hybrydowe, których genetyka łączy moc sativa i indica. Poniżej wgryzam się w ten temat z perspektywy potrzeb kolekcjonera nasion. Podpowiadamy jakie nasiona warto włączyć do swojej kolekcji, jakie odmiany powinny posiadać swoją reprezentację w Twojej gablotce oraz czym warto kierować się w trakcie tworzenia swoich zbiorów. 

Profil biochemiczny odmian marihuany 

Konopie indyjskie to rośliny wysoce specyficzne. Zawierają wyjątkowe i niewystępujące w innych gatunkach substancje chemiczne, o niezwykłym oddziaływaniu na ludzki organizm. Podstawowymi substancjami są kannabinoidy, wśród których znajdują się THC – o działaniu psychoaktywnym – oraz CBD – o działaniu relaksującym. 

Kannabinoidy stymulują układ endokannabinoidowy w ludzkim organizmie, odpowiedzialny za dobre samopoczucie, motywację, sprawność umysłową oraz wspomagający inne kluczowe w codziennym życiu funkcje. Oprócz kannabinoidów, w każdej roślinie z grupy konopi indyjskich znajdują się dodatkowe substancje. Są to przede wszystkim terpeny i flawonoidy, również o dobroczynnym oddziaływaniu na organizm. 

Podstawowy podział konopi obejmuje odmiany sativa i indica, o których już wspomnieliśmy. Warto dopowiedzieć, że sativa jest odmianą częściej wybieraną, w której składzie dominują substancje o działaniu pobudzającym i aktywizującym. Indica jest natomiast wyborem osób, które preferują odpoczynek i relaks na łonie natury bądź przy długim seansie filmowym. 

Odmiany polecane do Twojej kolekcji 

Każdy kolekcjoner nasion konopi musi znać się – przynajmniej w minimalnym zakresie – na ich taksonomii oraz musi umieć rozróżnić odmienne wersje marihuany. Wielu kolekcjonerów posiada osobne gabloty, w których przechowuje odseparowane od siebie odmiany indica, sativa i hybrydowe. 

Wybierając odmiany sativa lub indica, warto zwrócić uwagę na ich historię. Istotne jest miejsce pochodzenia danej odmiany, dekada, w której została włączona do użytku oraz zgodność obecnie dostępnych nasion z profilem genetycznym odmiany oryginalnej. Wbrew pozorom, niektóre odmiany funkcjonują już na rynku od 5 dekad (lub nawet dłużej). Przez ten czas ich profil genetyczny ulegał powolnej przemianie. 

Hybrydy są odmianami łączącymi w sobie oddziaływanie kilku innych. Wśród rodziców hybryd mogą znajdować się uznane i klasyczne sativy i indici – Gorilla Glue, Amnesia Haze, OG Kush, Jack Herrer. Często są to też połączenia odmian wysoce popularnych z mniej znanymi, dzięki czemu powstają unikatowe krzyżówki genetyczne. Choć nie wszystkie hybrydy przyjmują się na stałe, to jednak wiele z nich znalazła grono oddanych użytkowników, którzy wybierają także ich nasiona kolekcjonerskie. Polecamy szukać hybryd przede wszystkim w ofercie sprawdzonych seedbanków, udostępniających produkty pochodzące od najbardziej uznanych zagranicznych dostawców.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ