Jakie nici do beadingu?

0
713
Jakie nici do beadingu

Beading to technika polegająca na nawlekaniu koralików na nici, co pozwala tworzyć bransoletki, naszyjniki oraz inne ozdoby, a czasem nawet dekoracje domowych czy zabawki dla dzieci. Czynność ta coraz częściej praktykowana jest w ramach idei DIT (z ang. do it yourself – zrób to sam). Oznacza to, ze koralikowaniem (bo tak przetłumaczyć można by słowo bending) zajmować może się każdy. Potrzebne są jednak do tego odpowiednie nici.

Różne nici do beadingu

Nici do beadingu różnią się grubością, a także materiałem wykonania. Do wyboru są:

  • nici jedwabne – liczą od 0,3 do 1 mm grubości, są gładkie i delikatnie, a zarazem odporne na strzępienie, są stosowane głównie do nawlekania pereł i kamieni, a to dlatego, że nie wycierają się od środka,
  • nici nylonowe – są cienkie i trwałe, choć czasem mogą się strzępić, świetnie sprawdzają się do nawlekania koralików, haftu koralikowego oraz prac na krośnie,
  • nici polietylenowe – nie są zbyt elastyczne, za to są wyjątkowo odporne na zerwania, najlepiej sprawdzą się do kamieni i pereł, występują jedynie w kolorze białym i czarnym.

Jak widać, typ nici oraz jej grubość trzeba dopasować do przedmiotów, który chcemy nawlekać.

Producenci nici do beadningu

Szukając odpowiednich nici do bransoletek, dobrze jest wziąć pod uwagę ich producenta. Dużą rozpoznawalnością cieszy się niemiecka marka Griffin, która tworzy nici z naturalnego jedwabiu. Są one bardzo przyjemne w użytkowaniu i ułatwiają pracę. Polecane są przede wszystkim do supełkowania pereł, kamieni i koralików. Warto zwrócić uwagę także na nici nylonowe marki KINT®, które są dodatkowo woskowane. Oznacza to, że nawlekanie kamieni i koralików jest znacznie prostsze. Oprócz tego są one odporne na rozciąganie, ich końcówki zaś można przypalać, co ułatwia estetyczne zakończenie projektów.

Jakie nici wybrać?

Wybór nici musi zostać podjęty indywidualnie. Należy wziąć pod uwagę właściwości poszczególnych nici oraz nasze zamierzenia. Nie wolno ignorować ich grubości. Na szczęście wybór nici na rynku jest szeroki, nie tylko pod względem właściwości, ale też kolorystyki. Sprawia to, że bez problemu można dobrać nici do beadingu. Są one dostępne w przystępnych cenach i można zamówić je szybko drogą online.

Beading pozwala na stworzenie unikatowej biżuterii. Przede wszystkim sprawia jednak radość i pozwala rozkoszować się całym procesem, który dla wielu stanowi formę odprężenia. Do koralikowania nie potrzeba żadnych zdolności, wystarczą chęci. Potrzebne materiały, jak nici oraz paciorki, perły czy kamienie, zakupić można przez Internet.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ