Okazuje się, że hemoroidy to choroba, która pojawia się w wyniku prowadzenia nieodpowiedniego stylu życia.
To właśnie dlatego dotyka coraz młodsze osoby. Co warto wiedzieć, by nie męczył nas wstydliwy problem? Przedstawiamy działania profilaktyczne, dzięki którym hemoroidy nie będą zakłócać naszej aktywności.
Jak powstają hemoroidy?
Świąd, pieczenie i ból odbytu to pierwsze objawy hemoroidów. Pojawiają się jednak już wtedy, gdy guzki krwawnicze są sporych rozmiarów, a więc choroba dostatecznie rozwinięta. Proktolodzy, którzy zajmują się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem hemoroidów, potwierdzają, że hemoroidy nie powstają bez przyczyny. Dzisiaj ogromny wpływ na ich powstanie ma nasz styl życia.
Okazuje się, że hemoroidy powstają w wyniku siedzącego trybu życia. Polacy coraz mniej korzystają z aktywności fizycznej, za to ich praca coraz częściej jest biurowa, co wiąże się z siedzeniem przed komputerem. Aby nie trzeba było szukać w sieci metod szybkiego zniwelowania hemoroidów poprzez wpisywanie haseł typu „leczenie hemoroidów warszawa”, zaleca się, by pracownik robił sobie 5 minutowe przerwy w trakcie każdej godziny pracy siedzącej.
Kolejny problem to niewłaściwa dieta. Młodzi jedzą nieregularnie oraz nie zawsze zdrowo. Królują fast foody, półprodukty, dania przetworzone, z dodatkiem substancji chemicznych, konserwantów, aromatów, barwników czy polepszaczy smaku. Takie jedzenie skutkuje powstawaniem zaparć, które z kolei wywołują hemoroidy. Młodzi powinni jeść zdecydowanie więcej owoców i warzyw, które nie będą obciążać jelit i wpłyną korzystnie na proces trawienia.
Dlaczego jeszcze hemoroidy nazywa się już chorobą cywilizacyjną? Wpływ na to ma ogrom zachorowań. Wylicza się, że problem ten dotyka nawet co trzeciego Polaka.
Jak leczyć hemoroidy?
Niestety polskie społeczeństwo wstydzi się hemoroidów. Medycy wskazują, że pacjenci zgłaszają się z tym problemem, kiedy hemoroidy są już w fazie zaawansowanej, a przykre objawy nie pozwalają na normalne funkcjonowanie. Ból może być tak silny, że uniemożliwia siedzenie czy chodzenie. Może również pojawić się krew. Ponieważ hemoroidy dotyczą strefy odbytu, chorzy unikają wizyt u proktologa. Zasada jest jednak jedna – im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym szybciej i łatwiej będzie można się jej pozbyć.
W początkowej fazie udaje się ją zwalczyć domowymi sposobami, na przykład stosując tzw. nasiadówki w wywarze z kory dębu. Można również udać się do apteki i nabyć specjalne kremy, maści oraz czopki, jakie dostępne są bez recepty. W zaawansowanej fazie nie jest już tak prosto. Nierzadko proktolog leczy hemoroidy poprzez zabieg chirurgiczny albo tzw. zabieg gumkowania.
Młode pokolenie musi jednak pamiętać, że hemoroidy mogą przez długi czas nie dawać objawów. Co więcej, jeśli raz zauważymy ten problem, będzie on często nawracać. To dlatego tak ważne są działania profilaktyczne. Konieczna jest zmiana trybu życia na ten bardziej aktywny fizycznie oraz zmiana diety na lekkostrawną, by móc zachować pełne zdrowie przez długi czas.