Drewno w projektowaniu wnętrz

0
1924
Drewno w projektowaniu wnętrz.

Pomimo dużej popularności w ostatnich latach paneli podłogowych, naturalne drewno nadal posiada szerokie grono zwolenników. Dlatego też, dziś poruszę kilka tematów związanych z zastosowaniem drewna w projektowaniu wnętrz. Mam nadzieję, że wstrzelę się tu w ewentualne pytania i problemy związane z tym tematem.

Podłoga drewniana – moda i praktyczność

Podłoga drewniana we współczesnym projektowaniu wnętrz powinna wyglądać naturalnie. Wszelkie przebarwienia są mile widziane. Często podłoga jest szczotkowana, aby wydobyć usłojenie. Dodatkowo podłogę można wybarwić. Wtedy barwnik wnika mocniej w słoje i jeszcze bardziej je podkreśla. Oprócz widocznego usłojenia mile widziane są fugi często nazywane v-fugami. Wtedy deska wygląda jak deska a nie jak jednolita płaszczyzna. I do tego dążymy, pełna naturalność. Podłoga może być w formie szerokich desek albo jodełki francuskiej.

jodełka francuska

Kolor podłogi zależy od stylu wnętrza

Podpowiem niezdecydowanym, że lepiej jest zastosować podłogę jasną – z dwóch powodów. Po pierwsze taka podłogo powiększa wnętrza i dodaje im oddechu i przestronności. A po drugie łatwiej jest skomponować lekkie i nowoczesne wnętrze. Jasne ściany i meble zawsze dobrze komponują się z jasną (najlepiej wybieloną) podłogą. Ciemna podłoga jest bardziej wymagająca. Jeśli przy ciemnej podłodze chcemy uzyskać lekkie wnętrze – musimy konsekwentnie całą resztę robić bardzo jasną, a najlepiej białą. Jeśli do ciemnej podłogi dodamy ciemne meble, uzyskamy wnętrze bardzo eleganckie, ale ciężkie.

Podłoga olejowana czy lakierowana?

Trudno tu jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wybór zależy od tego jak podłogę się użytkuje i jakie są oczekiwania. Dla tych którzy podłogę niszczą (małe dzieci, zwierzę w domu) proponowałabym podłogę olejowaną. Każde olejowanie sprawia, że podłoga jest odświeżana/odnawiana. Olejowanie jest szybkie i łatwe i nie wymaga cyklinowania. Jednak taką podłogę łatwiej uszkodzić i trzeba liczyć się z częstym (raz na rok czy dwa lata) odświeżaniem jej.

Podłoga lakierowana sprawdzi się w domach, gdzie każda ryska, przetarcie jest źle widziane. Jest dobra także dla tych którzy nie chcą się nią zajmować.  Trudniej taką podłogę zniszczyć i nie trzeba jej często pielęgnować. Jednak jak już dojdzie do zarysowań, konieczne jest cyklinowanie i nowe lakierowanie. Trudniej ją więc naprawić.

Oczywiście dla dbających obie się w zupełności nadają. Ważny jest też efekt. Kiedyś napisałabym że podłoga olejowana zawsze będzie wyglądała bardziej naturalnie. Ale widziałam już realizacje z lakierowanymi podłogami, które były o wiele ciekawsze niż większość olejowanych. Dlatego trzeba znaleźć idealną dla siebie podłogę i najlepiej kierować się tutaj względami estetycznymi.

Połączenie podłogi z meblami – jak zestawiać gatunki drewna

Bardzo ważna zasada projektowania wnętrz – nie mieszamy różnych rodzajów drewna! Czasem możemy we wnętrzu użyć 2 gatunków drewna, ale nie więcej. Ciekawie może wyglądać jasna podłoga w zestawieniu z ciepłym czy nawet ciemnym  odcieniem mebli. Ale najlepiej jeśli wszystkie drewniane elementy są w tym samym drewnie. Wtedy należy wybrać podłogę, a później stolarz wybarwia forniry czy drewno pod kolor podłogi. Uzyskujemy harmonijne piękne wnętrza.

salon z aneksem

Jednolita kolorystyka jasnego drewna w apartamencie – autor projektu: Tissu Projektowanie Wnętrz

Celowo nie podaję gatunków drewna, ponieważ ja zawsze jadę do hurtowni z fornirami i dobieram drewno indywidualnie. A gatunków jest kilkadziesiąt a może nawet więcej i o większości się nie słyszy do momentu zetknięcia się z nimi w hali.

Czy kupować podłogę gotową czy zamawiać u stolarza?

Obie drogi są dobre. W sklepie trzeba tylko znaleźć wymarzoną podłogę. Ja uwielbiam Chapel Parket – Podłogi Drewniane. Ale jest też wiele innych firm, z których wybierzemy podłogę idealną.

Zamawiając u stolarza podłogę, zwłaszcza barwioną należy poprosić go o przygotowanie próbek. Stolarz ma możliwość przygotowania różnych wybarwień, ponieważ sam miesza barwniki i możemy uzyskać żądany efekt. Często jednak wypracowanie odpowiedniego efektu zajmuje trochę czasu i nerw.

Ogrzewanie podłogowe a podłoga drewniana.

Są na rynku podłogi warstwowe dostosowane do ogrzewania podłogowego. Oczywiście mają gorsze parametry niż np. gres. Ale nadają się i ja je jak najbardziej polecam. Uważam że nie ma nic lepszego niż ciepła podłoga drewniana pod stopą. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ