Czym są dermokosmetyki?

0
2083

Dermokosmetyki to produkty kosmetyczne, które powstają przy konsultacjach specjalistów – dermatologów i kosmetologów. Większość dermokosmetyków nie zawiera konserwantów, barwników i sztucznych substancji, które mogą powodować niepożądane działania na skórze.

Dermokosmetyki to produkty kosmetyczne, które powstają przy konsultacjach specjalistów – dermatologów i kosmetologów. Większość dermokosmetyków nie zawiera konserwantów, barwników i sztucznych substancji, które mogą powodować niepożądane działania na skórze. Warto zaznaczyć, że w składzie dermokosmetyków znajdują się bioaktywne substancje, które charakteryzują się skuteczniejszym działaniem niż te, które były używane do produkcji zwykłych kosmetyków.

Dermokosmetyki są wytwarzane w sterylnych warunkach. Ich proces produkcyjny przypomina ten, podczas którego wytwarzane są leki.

Składniki dermokosmetyków

W skład dermokosmetyków wchodzą substancje bioaktywne, ale głównym ich składnikiem są wody termalne. Dzięki temu są one bogate w składniki mineralne, takie jak mangan, cynk, selen czy żelazo. Bardzo często można w nich znaleźć także witaminy, m.in. pochodne witaminy A (retinol i retinoidy), witaminę E, która jest silnym przeciwutleniaczem, witaminy z grupy B oraz witaminę C. Bogactwo składu dermokosmetyków opiera się także na lipidach, które odbudowują naturalną barierę skóry.

Wpływ dermokosmetyków na skórę

Dermokosmetyki ze względu na swój proces produkcyjny oraz na obecność w składzie bioaktywnych substancji, uznawane są niekiedy za leki. Wynika to także poniekąd z tego, że można je dostać w aptece. Wpływają one na poprawę wyglądu skóry, przeciwdziałają widocznym procesom starzenia sie, ujędrniają i rozjaśniają. Dzieje się tak dzięki zawartości „witamin młodości” w składzie. Ponadto dermokosmetyki wpływają leczniczo na schorzenia, np. atopowe zapalenie skóry.

Wskazania do stosowania dermokosmetyków

Nie istnieją uniwersalne dermokosmetyki do stosowania dla wszystkich. Należy je dopasować do indywidualnych potrzeb skóry. Ze względu na mniejszą ilość konserwantów i barwników, często dermokosmetyki cechuje hipoalergiczność, co sprawia, że mogą być stosowane z powodzeniem u kobiet w ciąży oraz niemowląt. Pamiętajmy jednak aby każdorazowo czytać skład wybranego dermokosmetyku.

Ponadto doskonale sprawdzają się w przypadku takich schorzeń, jak trądzik (nie tylko młodzieńczy, ale także u dorosłych), egzema, przebarwienia, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ