Czym jest terapia pogłębiona?

0
938
alkoholizm

Z alkoholizmem ma problem wiele osób. Ten temat jest chyba znany każdemu. Zapewne nie ma takiej osoby, która nie znałaby przynajmniej jednego człowieka, który ma problem z alkoholem. Mamy również świadomość tego, że rodzina osoby uzależnionej również potrzebuje pomocy. Prawda jest taka, iż zazwyczaj nic z tym nie robimy. Nie staramy się pomóc osobom wyjść z nałogu, ani nie wspieramy osoby współuzależnione. Dzieje się tak oczywiście wtedy kiedy problem nie dotyczy nas samych oraz naszej rodziny. Wtedy zazwyczaj próbujemy coś zrobić, chociaż niechętnie przyznajemy się do tego jak alkoholizm wpływa na naszą psychikę. Raczej staramy się udawać, że wszystko jest w porządku i zdarza się, iż udajemy tak przez całe swoje życie.

Terapia pogłębiona

Jeżeli jesteśmy osobami, które mają problem z alkoholem, to powinniśmy dowiedzieć się czym jest terapia pogłębiona. Z takiej terapii warto skorzystać, ponieważ pomoże nam ona nie tylko w walce z nałogiem. Dzięki niej zaczniemy inaczej patrzeć na świat i będzie nam łatwiej nawiązywać relacje z innymi ludźmi. Program terapii pogłębionej został ułożony w taki sposób, żeby po prostu przestawić nasze myślenie. Oczywiście po pierwszym spotkaniu z terapeutą nie zaczniemy myśleć inaczej. To jest czasochłonny proces, ale zapewne szybko zaczniemy zauważać, że naprawdę jest szansa na zmianę naszego życia. Zaczniemy w końcu widzieć jak wiele złego zrobił w naszym życiu alkohol i z czym mamy największy problem. Jeśli będziemy potrafili przyznać się do tego, to nasza droga do lepszego życia będzie już tylko formalnością.

Terapia pogłębiona uzależnienia skierowana jest nie tylko do tych osób, które właśnie walczą z nałogiem. Z tej terapii mogą również DDA, czyli dorosłe dzieci alkoholika. Często bowiem dopiero po latach uświadamiamy sobie jak duży wpływ na nasze decyzje miał fakt, że nasz rodzic nadużywał alkoholu. Przez lata jakoś funkcjonowaliśmy, ale nie potrafiliśmy nawiązać dobrych relacji z innymi ludźmi. Nasze związki zawsze kończyły się katastrofą i nagle się okazało, że jesteśmy zupełnie sami. To zazwyczaj w takim momencie zaczynamy się zastanawiać nad tym czy z nami jest wszystko w porządku. To właśnie wtedy uświadamiamy sobie, że jesteśmy dorosłymi dziećmi alkoholika i potrzebujemy profesjonalnej pomocy, żeby móc być szczęśliwym człowiekiem. Oczywiście nie raz słyszeliśmy wcześniej o DDA, ale uważaliśmy, że ten problem nas nie dotyczy, ponieważ sami sobie ze wszystkim poradziliśmy. Niestety w pewnym momencie zazwyczaj okazuje się, że nie jest to prawdą.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/terapia-poglebiona/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ