Ekologiczne zasady warte zastosowania w życiu

0
795
Ekologia pomoże nam ochronić planetę
fot. Pixabay.com

Środowisko naturalne coraz bardziej potrzebuje tego, abyśmy o nie dbali. Czas więc najwyższy zrobić pierwszy krok w kierunku świadomego życia i ekologicznego podejścia do wielu spraw. Jak to zrobić? Tak naprawdę wystarczy wprowadzić w życie zaledwie kilka zasad, a one już bardzo pomogą naszemu środowisku w odzyskaniu naturalnej równowagi.

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/zasady-eko-ktorymi-warto-sie-kierowac-w-zyciu/

Ekologiczne zasady do stosowania w domu

Segregowanie śmieci, rezygnacja z plastikowych opakowań, używanie własnych toreb na zakupy – to już pewnie robi większość z nas. W domu i na zakupach możemy jednak zrobić znacznie więcej dla naszego środowiska i otoczenia.

W kuchni, aby marnować jak najmniej wody, gdy potrzebujemy skorzystać z jej ciepłego strumienia, zbierzmy zimną wodę do konewki i podlejmy nią kwiaty, zamiast wypuszczać do kanału. W łazience korzystajmy częściej z prysznica niż z wanny. Bardzo ważne jest również zamykanie wody podczas mycia zębów.

Bardzo ważnym krokiem w ekologicznym postępowaniu jest świadome podchodzenie do niemarnowania żywności. Rocznie marnujemy miliony ton jedzenia. Liczby i statystyki przygniatają swym ciężarem. Dokładajmy więc starannie swoją cegiełkę do tego, aby ograniczać wyrzucanie żywności. Nie kupujmy jej zbyt dużo, nie róbmy zapasów. Przed wybraniem się do sklepu sprawdźmy, co mamy w lodówce i na kuchennych półkach. Nauczmy się również przygotowywać potrawy z resztek.

Jeśli chodzi o kwestię chemii i kosmetyków, warto zainteresować się ich naturalnymi zamiennikami. Ocet spirytusowy, soda czy kwasek cytrynowy z powodzeniem zastąpią większość środków do czyszczenia, a płatki owsiane, fusy z kawy, jogurt naturalny, miód i cytryna będą doskonałą bazą do przygotowania maseczek, peelingów czy kremów nawilżających.

Ekologiczne zasady do stosowania na zakupach

O rezygnacji z jednorazowych reklamówek nie trzeba chyba nikomu przypominać. Torby wielokrotnego użytku są dziś już tak powszechnie stosowane, że wielu z nas wyrobiło w sobie nawyk zabierania ich na każde zakupy. Poza tym na zakupy, zwłaszcza spożywcze, warto wybierać się z listą. Dzięki temu kupimy tylko to, co jest nam niezbędnie potrzebne, nie roztrwonimy niepotrzebnie pieniędzy, a poza tym nie zmarnujemy żywności.

Jeśli chodzi o rzeczy takie jak ciuchy czy zabawki, warto zainteresować się tymi, które były już używane. Inni sprzedają je często w naprawdę idealnym stanie, z powodzeniem nadające się do dalszego użytkowania. Jeśli dzięki nam zmniejszy się popyt na nowe przedmioty plastikowe, zmniejszy się również ich podaż. A to będzie ogromnym ratunkiem dla naszej planety.

Zobacz też: http://www.modny-styl.pl/gotuj-wiecej-w-domu-i-poznaj-na-to-proste-sposoby/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ