Czy dermokosmetyki pomogą Ci w walce z osłabioną warstwą lipidową skóry?

0
1310
Czy dermokosmetyki pomogą Ci w walce z osłabioną warstwą lipidową skóry

Czym są lipidy i co to jest warstwa lipidowa naskórka?

Lipidy to grupa występujących w naturze związków chemicznych, do których zaliczane są m.in. tłuszcze, woski, sterole i rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E, K. Ich główna rola w naszym organizmie to magazynowanie energii. Warstwa lipidowa naskórka zaś, zwana też barierą lipidową, to naturalny płaszcz ochronny, który pokrywa naszą skórę. Warstwę tą tworzą przede wszystkim naturalne tłuszcze produkowane przez komórki naszego naskórka. Barierę lipidową naskórka wzmacniają dodatkowo cholesterol, kwasy tłuszczowe i trójglicerydy. To właśnie odpowiednio dobrane proporcje tych tłuszczów oraz pozostałych substancji pozwalają na skuteczną ochronę skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, w tym atmosferycznych (czynniki te powodują, że skóra staje się szorstka, sucha i wrażliwa, przez co nie jest w stanie pełnić podstawowych funkcji ochronnych). Co więcej, bariera lipidowa zabezpiecza również skórę przed wnikaniem drobnoustrojów i substancji drażniących, reguluje także gospodarkę wodną, hamując proces nadmiernej utraty wody przez naskórek. Dlatego tak ważne jest, by osłabioną warstwę lipidową starać się odbudować i wzmacniać przy pomocy odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Na ratunek uszkodzonej skórze ruszają właśnie kosmetyki apteczne, zwane popularnie dermokosmetykami.

Kuracja lipidowa dla skóry – zastosowanie lipidów w kosmetyce

W momencie, gdy skóra traci swoją równowagę hydrolipidową, zadaniem preparatów pielęgnacyjnych jest dostarczanie jej takich składników, które pozwolą przywrócić prawidłowe funkcjonowanie. Warstwy lipidowej naskórka nie odbudujemy poprzez stosowanie kosmetyków nawilżających – w tym przypadku sprawdzą się przede wszystkim te preparaty, których skład został wzbogacony o substancje tłuszczowe (lipidy), witaminy, składniki odżywcze oraz substancje ochronne. W kosmetykach takich bardzo często znajdują się zarówno tłuszcze naturalne (lipidy), jak i substancje tłuszczo-podobne (lipoidy). Lipidy stosowane są głównie w celu nawilżenia skóry, dzięki wytworzeniu delikatnego filmu ochronnego na skórze. Mają one także właściwości odżywcze, łagodzą podrażnienia, sprzyjają regeneracji, poprawiają kondycję i wygląd skóry. Lipidy, w tym oleje, pełnią przede wszystkim rolę emolientów.

Oczyszczanie

Do codziennego oczyszczania skóry twarzy należy używać produktów myjących z dobrym (prostym i naturalnym) składem, które nie podrażniają i nie posiadają w swoim składzie mydła. Mydło to składnik, który co prawda pozwala skutecznie usuwać makijaż i wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni skóry, bo doskonale łączy się z tłuszczami, ale może też przy okazji „zmywać” niezbędne lipidy, uszkadzając w ten sposób barierę ochronną. W tym przypadku najodpowiedniejsze będą specjalnie preparaty myjące, które nie tylko usuną zanieczyszczenia, ale też pozostawią na skórze cienką warstwę ochronną. Jedną z propozycji oczyszczania skóry jest tzw. oliwka myjąca, uzupełniająca poziom lipidów, stworzona specjalnie do walki z podrażnieniami skóry. Łagodnie myje, nawilża i natłuszcza skórę, a także delikatnie ją oczyszcza i natłuszcza wysuszony naskórek, kojąc tym samym ewentualne zmiany. Łagodzi i zmniejsza zaczerwienienia oraz uczucie ściągnięcia skóry, zapewnia jej komfort i elastyczność. Oliwka taka została wzbogacona o kompleks starannie wyselekcjonowanych składników roślinnych, w tym niacynamid i masło karité, które uzupełniają poziom lipidów w strukturze skóry. Jej aktywna formuła nie tylko odbudowuje naskórek, ale również łagodzi nieprzyjemne uczucie ściągania skóry, sprawdzi się zarówno w kąpieli, jak i podczas codziennego stosowania, np. do demakijażu. Produkt ma neutralne pH 5,5, odpowiednie nawet dla niemowląt. Jak go stosujemy? Pod prysznicem: wyciskamy kilka kropli olejku na dłoń i nanosimy na zwilżoną skórę. W czasie kąpieli: podczas napełniania wanny wodą wlewamy odpowiednią ilość kosmetyku (wskazaną przez producenta na opakowaniu). Delikatnie spłukujemy, a następnie wysuszamy skórę (bez nadmiernego pocierania).

Tonizowanie

Kolejnym sposobem pielęgnacji skóry pod kątem wzmocnienia płaszcza hydrolipidowego jest jej tonizowanie, czyli przywracanie naturalnego poziomu pH. Może ono zostać uszkodzone na skutek źle wykonywanego demakijażu, zbyt intensywnego peelingowania lub stosowania agresywnych środków myjących. Tonik do twarzy o fizjologicznym pH skutecznie przywróci skórze odpowiedni odczyn i usprawni pracę płaszcza lipidowego. Możemy tu również wyróżnić tzw. kosmetyki typu 2 w 1, czyli mleczko + tonik jako aktywne połączenie właściwości oczyszczających mleczka i odświeżających toniku do twarzy.

Nawilżanie i odżywianie

Niezwykle ważne w pielęgnacji naszej skóry są oleje roślinne (również jako istotny składnik preparatów do oczyszczania). Każdy rodzaj skóry potrzebuje ich do prawidłowego funkcjonowania. Ciekawe jest, że oleje roślinne, wnikając w skórę, ulegają w niej przekształceniom i uwalniają kwasy tłuszczowe, czyli nałożone poprawnie na skórę i odpowiednio dobrane do jej rodzaju, spektakularnie wzmacniają barierę hydrolipidową naszego naskórka.

Emulsje i kremy

Emulsje i kremy to produkty przeznaczone do pielęgnacji ciała niemowląt, dzieci i dorosłych, uzupełniające poziom lipidów, dedykowane zwłaszcza skórze suchej i wrażliwej. W ich składzie znajdziemy takie substancje jak masło shea, masło cupuacu, witaminę B5, kwasy omega, olej z bawełny, olej lniany, olej konopny, olej z orzechów makadamia, olej z awokado, czy olej canola. Emulsja uzupełnia poziom lipidów, odbudowuje barierę ochronną skóry, jej bogata formuła (a jednocześnie prosty skład) gwarantują dokładne nawilżenie, łagodzenie podrażnień i wzmocnienie właściwości ochronnych skóry. Emulsja posiada ponadto właściwości zmiękczające i przeciwzapalne. Łagodzi i zmniejsza zaczerwienienia i uczucie ściągnięcia skóry, zapewnia jej komfort i elastyczność. Krem z kolei intensywnie odżywia bardzo suchą i wymagającą regeneracji skórę. Emulsję lub krem należy nakładać raz / dwa razy dziennie na oczyszczoną delikatnym preparatem bez mydła skórę (ciała i/lub twarzy). Produkty te zazwyczaj możemy stosować już od pierwszych dni życia, są one dedykowane cerze bardzo suchej, skłonnej do podrażnień i reakcji alergicznych oraz do stosowania w przebiegu schorzeń dermatologicznych (AZS, łuszczyca, wyprysk), a także po zabiegach dermatologicznych i medycyny estetycznej (peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, zabiegi laserowe, mezoterapia igłowa). Nie zawierają w składzie parabenów, barwników i kompozycji zapachowej, charakteryzują się wysokim stężeniem fazy emoliencyjnej.

Zatem czy dermokosmetyki pomogą w walce z osłabioną warstwą lipidową skóry? Zdecydowanie tak. Współczesne dermokosmetyki charakteryzują się specjalnie dobranymi składami i formułami, co sprawia, że używając je, możemy mieć pewność ich skuteczności. Są też łatwo dostępne, możesz je zakupić np. tu: https://www.doz.pl/apteka/k4394-Dermokosmetyki. Jeżeli natura obdarzyła nas skórą suchą i/lub wrażliwą, nie musimy już zastanawiać się nad skomplikowaną, wieloetapową pielęgnacją, wystarczy jedynie sięgnąć po podstawowe produkty apteczne stosowane na co dzień, komponując z nich zestaw idealny.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ