Co zabrać na wakacje?

0
1142
Co zabrać na wakacje?

Planowanie wakacji czas rozpocząć! Właśnie trwają zimowe promocje first minute i warto wykupić wczasy na lipiec lub sierpień ze znaczną zniżką. A kilka dni przed podróżą zastanowić się nad tym co zabrać na wakacje.
Jeśli podróżujemy samochodem, to ilość rzeczy które ze sobą można zabrać jest znacznie większa, niż w przypadku podróży autokarem a szczególnie samolotem. Własny samochód z dużym bagażnikiem wewnętrznym oraz zamontowanym na dachu daje możliwość zapakowania wielu rzeczy, których do autokaru czy samolotu nie możemy zabrać z racji ograniczeń wagowych czy gabarytowych. Polacy podróżujący za granicę najczęściej wybierają samolot i znajomość przepisów celnych jest w tym przypadku szczególnie przydatna.
Linie lotnicze określają w swoich regulaminach wewnętrznych jaką wagę może mieć bagaż główny, czyli rejestrowany oraz jaką wagę i rozmiar może mieć bagaż podręczny czyli kabinowy. Przekroczenie norm wagowych skutkuje dopłatami – czasem są one dość wysokie, nawet 20 euro za każdy kilogram nadbagażu. Wymagania gabarytowe dla bagażu kabinowego wiążą się z konstrukcją schowków bagażowych – zbyt duże walizki lub torby nie zmieszczą się, więc załoga nie pozwoli wnieść ich na pokład samolotu.
Warto wiedzieć, że oprócz bagażu głównego i podręcznego można mieć torebkę lub plecak, torbę z laptopem, torbę z aparatem fotograficznym – wszystkie te pakunki nie są zaliczane do bagażu podręcznego.
Co zabrać na wakacje, aby nic nie zakłóciło nam wypoczynku. Warto zrobić sobie listę podzieloną na cztery części:
1. Dokumenty.
Paszport, dowód osobisty, prawo jazdy – to najważniejsze dokumenty. Warto zrobić kserokopie i nosić je przy sobie, a oryginalne dokumenty zdeponować w hotelowym sejfie.
Ważnymi dokumentami podczas podróży są karty ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ, polisy ubezpieczeniowe. zaświadczenia lekarskie, recepty.
2. Ubrania i buty.
Ilość i rodzaj dostosowujemy do klimatu oraz rodzaju naszego wypoczynku. Inna garderoba przyda nam się na wycieczce objazdowej, co innego potrzebne nam będzie podczas rejsu luksusowym statkiem wycieczkowym. Najlepiej zabrać tyle zmian odzieży, ile dni liczy nasz wyjazd.
3. Kosmetyki.
Ważne i potrzebne, ale ciężkie i zajmujące dużo miejsca w walizce. W dodatku nie można ich zapakować do bagażu podręcznego – wnoszenie do samolotu płynów, past, kremów w pojemnikach o pojemności większej niż 100 ml jest surowo zakazane. Dlatego wszystkie kosmetyki pakujemy do bagażu głównego. Warto przed podróżą zaopatrzyć się w kosmetyki w małych opakowaniach, dzięki czemu nasz bagaż nie będzie przeciążony.
Do kosmetyczki koniecznie trzeba włożyć lekarstwa, szczególnie te, które zażywamy z powodu przewlekłej choroby. W podróży często przydaje się plaster na obtarte pięty, bandaż elastyczny na naciągnięte ścięgna, środki przeciwko poparzeniom słonecznym.
4. Inne.
To przedmioty, które przydać się mogą. Sprzęt fotograficzny, laptop, telefon, biżuteria, przewodniki turystyczne i mapy, zabawki na plażę, sprzęt do nurkowania, zasilacze do telefonu, ładowarki do akumulatorów, uniwersalne wtyczki do kontaktów elektrycznych.

http://www.czas-wakacji.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTanie podróżowanie
Następny artykułMadera – wakacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ