Badania prenatalne na Śląsku

0
1490

Coraz więcej kobiet decyduje się na wykonanie badań prenatalnych. Zwykle już nawet kobiety poniżej 30 roku życia chcą skorzystać z tego rodzaju diagnostyki, aby przekonać się czy z rozwojem ich dziecka wszystko jest w porządku. Poniżej garść najważniejszych informacji o tym jak wyglądają te badania w ciąży, kiedy się na nie umówić, oraz jakich informacji można po nich oczekiwać.

Badania prenatalne Katowice

Wiele miast na Śląsku ma przychodnie, w których można wykonać badania prenatalne, jednak najwięcej jest ich w Katowicach. To głównie tutaj badają się ciężarne kobiety z regionu. Aby wykonać te badania w ciąży w ramach ubezpieczenia w NFZ, trzeba otrzymać odpowiednie skierowanie od lekarza ginekologa prowadzącego ciążę. Na pierwsze badania prenatalne należy umówić się pomiędzy 11 tygodniem i 0 dniem ciąży, a 13 tygodniem i 6 dniem ciąży. Zarówno wcześniej jak i później badania nie będą mogły się odbyć. Zatem panie już w pierwszych tygodniach błogosławionego stanu powinny w wyszukiwarkach internetowych wpisać hasło „badania prenatalne Śląsk”, by znaleźć dogodną dla nich przychodnię.

Drugie badania prenatalne Śląsk

W ramach skierowania na pierwsze badania prenatalne, należy od razu umówić się na drugie badania. Powinny one odbyć się pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży. Pierwsze badania to specjalistyczne USG wykonywane przez przeszkolonego lekarza oraz badania z krwi. Podczas drugiego badania wykonuje się już tylko USG.

Czego można spodziewać się po wynikach badań prenatalnych?

Wyniki pierwszych badań prenatalnych określają prawdopodobieństwo, z jakim u dziecka mogą pojawić się wady rozwojowe takie jak na przykład zespół Downa. Te badania nigdy nie dają stuprocentowej pewności. Jeżeli prawdopodobieństwo jest wysokie, lekarz informuje o tym jakie kolejne kroki diagnostyczne mogą zostać podjęte przez ciężarną kobietę. Jest to jednak tylko i wyłącznie jej decyzja. Podczas drugiego badania prenatalnego, lekarz ocenia jak rozwija się dziecko, jego poszczególne organy, czy serduszko dziecka pracuje prawidłowo. Na tym etapie można wykryć na przykład wady serca, które będą mogły być operowana jeszcze przed urodzeniem dziecka.

Płeć dziecka

Rodzice często zastanawiają się, kiedy będą mogli poznać płeć swojego dziecka. Przy odrobinie szczęścia już podczas pierwszych badań prenatalnych lekarz może ocenić, czy w brzuchu mamy rozwija się chłopiec czy dziewczynka. Nie należy jednak nastawiać się na to, że uda się ze stuprocentową pewnością określić tą płeć tak wcześnie. Wielu rodziców ma jednak to szczęście i rzeczywiście już w 13 czy 12 tygodniu dowiaduję się tego. Zatem warto wpisać ” badania prenatalne Katowice” w swój ciążowy planer, by o nich nie zapomnieć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ