Archie i Marvel Comics – idealne komiksy dla nastolatka

0
1307
idealne komiksy dla nastolatka

Komiksy to jedna z ukochanych form spędzania wolnego czasu głównie w USA i innych krajach anglosaskich. Nic dziwnego, komiksy są elementem tamtejszej kultury od niemalże 100 lat! Przez dziesięciolecia rozbudowały się potęgi wydawnicze, które przerodziły się w ogromne korporacje, które obecnie nadzorują powstawanie zabawek, filmów czy innych produktów pokrewnych. Historie obrazkowe początkowo były tylko humorystycznym dodatkiem do weekendowych wydań dzienników amerykańskich, jednak teraz można spotkać się właściwie z komiksem w każdym gatunku. Może to być horror, sensacja czy bardzo popularne science-fiction. Co w takim razie wybrać dla fanów literatury młodzieżowej? Nie jest to prosty wybór, jednak moim zdaniem najbardziej wyróżniają się dwie potęgi wydawnicze – Archie Comics i Marvel Comics. Zobaczcie dlaczego i jakie tytuły warto kupić!

Superbohaterowie Marvel Comics – Avengers i spółka

Komiksy Marvela po polsku nad Wisłą można kupić od wielu, wielu lat. Spowodowane jest po prostu powszechnością ich występowania. X-Men, Hulk, Spider-man – to bohaterowie, których zna właściwie każdy – nie tylko fan komiksowego czy filmowego świata. Ostatnie podboje box-office’u w wykonaniu Avengers 2 i 3 spowodowały, że pozycja Disneya (Marvel należy do jednej z wielu podgrup słynnej korporacji) jest niepodważalna. Nastolatkowie szukają przede wszystkim rzeczy, który są cool, a przecież to właśnie świetne historie o superbohaterach mają nieprzemijający status “cool”.

Ktoś może powiedzieć, że konkurencja w postaci DC ma Batmana czy Ligę Sprawiedliwych. Owszem, ale to Marvel ma największe zróżnicowanie w bohaterach. Z jednej strony mamy Tony’ego Starka, który jest genialnym człowiekiem, z drugiej Kapitana Amerykę, który poprzez eksperymenty został niesamowicie silnym żołnierzem. Dla marzących o super-mocach dzieciakach została stworzona seria o X-Men, gdzie Profesor Xavier prowadzi szkołę dla specjalnie uzdolnionej młodzieży. Zachwycają także tragiczne dzieje Logana, któremu odebrano wszystko i brutalnie wykorzystano jego możliwości autoregeneracji.

Archie Comics – wzrost popularności dzięki Riverdale

Od zeszłego na platformie Netflix możemy oglądać Riverdale – kryminalny serial o przygodach nastolatków w miasteczku, którym wstrząsnęło brutalne morderstwo. Riverdale nie jest pierwszą historią o Archie Andrewsie, Jugheadzie Jonesie czy Betty Cooper. Archie Comics rozpoczęło działalność już w 1939 i od tamtego czasu wydaje komiksy dla młodzieży. Co więcej, to właśnie to wydawnictwo stworzyło magiczny świat Sabriny Spellman. W latach 90. historię zekranizowano w formie komediowej. Teraz przygody młodej czarownicy z Greendale zostały zekranizowane “na poważnie”. Same komiksy poruszają tematykę typowych młodzieńczych problemów, rozterek (miłości, wyboru studiów czy kariery sportowej). Archie Comics to zupełne przeciwieństwo Marvela. Sprowadza nas na ziemię i pokazuje typowe problemy młodzieży – nie tylko tej amerykańskiej. Ciężko polecić konkretne tytuły, bo właściwie każdy komiks o Archiem i jego przyjaciołach jest dobrą propozycją komiksową dla nastolatka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ