Dieta kapuściana – prosta i smaczna

0
1677
dieta kapuściana

Odchudzanie dostępne dla wszystkich

Ważna uroczystość zbliża się wielkimi krokami? Nadchodzi sezon na stroje kąpielowe i czas schować gruby płaszcz do szafy? Jeśli zależy Ci na szybkiej i sprawnej utracie nadmiaru kilogramów, to na pewno spodoba Ci się dieta kapuściana. Nie wydasz na nią fortuny, ani nie włożysz zbyt wiele wysiłku w przygotowania do niej. Będziesz głównie obserwować, jak kilogramy spadają na wadze jeden za drugim! Na co czekasz? W tym artykule znajdziesz nie tylko cenne informacje na temat diety kapuścianej, ale także przepis na wywar kapuściany stanowiący podstawę tej niezwykłej metody odchudzania.

Dlaczego właśnie kapusta?

Jeśli będziesz ściśle stosować się do zasad diety kapuścianej, możesz spodziewać się błyskawicznego spadku wagi – po siedmiu dniach możesz spodziewać się utraty nawet ośmiu kilogramów! Nietrudno się domyślić, że pierwsze skrzypce w diecie kapuścianej gra oczywiście kapusta – zarówno biała, jak i włoska są zalecane, lecz to ta druga jest łatwiejsza dla organizmu do strawienia. Regularne spożywanie kapusty zapewni Ci całkiem sporo witamin A, C i E. Oprócz tego zaopatrzysz swój organizm w całą gamę cennych minerałów, takich jak potas. Niestety, dieta kapuściana nie jest idealnie zbilansowana. Jej zadaniem jest przywrócić prawidłowy metabolizm, nie zastąpić dokładnie przemyślany plan żywienia. Tydzień stosowania diety kapuścianej spokojnie wystarczy, w razie niepotrzebnego przedłużania możesz nabawić się niedoboru pewnych witamin, żelaza i magnezu, dlatego zachowaj zdrowy rozsądek.

dieta kapuścianaWarto zauważyć, że kapusta jest bogatym źródłem błonnika. On odpowiada za sprawną detoksykację organizmu, usuwa odkładające się zbędne substancje ze ścianek przewodu pokarmowego, a także na długi czas chroni nas przed głodem i chęcią na podjadanie między posiłkami.

Jakie są podstawowe reguły diety kapuścianej?

Po pierwsze i najważniejsze: regularnie nawadniaj swój organizm. Oprócz obowiązkowych dwóch litrów wody mineralnej możesz dodać do swojego jadłospisu także świeżo wyciskane soki, dowolne herbaty i w niewielkich ilościach nawet czarną kawę. Niezwykle istotne jest również to, jakiej obróbce poddasz owoce i warzywa. Jeśli da się je spożyć na surowo, to w takiej postaci powinieneś je spożywać. W przypadku, gdy jest to niemożliwe – ugotuj je na parze albo tradycyjną metodą. Zabronione jest jedzenie pieczywa, dodawanie soli do potraw oraz picie słodzonych i gazowanych napojów.

Poniżej znajdziesz plan, którego musisz przestrzegać w stu procentach, jeśli chcesz w pełni skorzystać z dobroczynnych właściwości kapusty i stosowania diety kapuścianej. Postaraj się pamiętać o swoich celach i nie poddawaj się. Oto tydzień podporządkowany diecie kapuścianej:

  • Pierwszego dnia jesz głównie zupę kapuścianą, ale możesz sięgnąć od czasu do czasu po dowolny świeży owoc (z wyjątkiem czereśni i bananów).
  • Jadłospis dnia drugiego również opiera się na zupie kapuścianej, ale tym razem zamiast owoców możesz przegryźć niemal każde warzywo. Niedozwolone są wszelakie strączki i kukurydza.
  • Trzeci dzień można nazwać połączeniem dwóch poprzednich, lista produktów dozwolonych jest niemal identyczna, po prostu unikaj także ziemniaków.
  • Od czwartego dnia możesz już jeść banany (do czterech na dzień) i nabiał, oczywiście wciąż ze smakiem zjadasz zupę z kapusty.
  • Posiłki w dniu piątym są znacznie bardziej treściwe niż wcześniej, gdyż dziś oprócz kapuścianego wywaru i sześciu pomidorów umieszczasz na swoim talerzu maksymalnie ćwierć kilo mięsa, na przykład drobiu, wołowiny lub ryby.
  • Szósty dzień to powtórka dnia piątego, jedyna różnica polega na tym, że możesz sięgać po dowolne warzywa.
  • Siódmego dnia możesz jeść dowolne kasze i brązowy ryż, również co wybór warzyw na ten dzień należy do Ciebie.

Dozwolone produkty możesz spożywać w dowolnych ilościach (postaraj się nie przejadać), chyba że jest wyznaczona dokładna porcja. Wywar kapuściany dozwolony przez cały czas trwania diety także możesz jeść do momentu nasycenia.

Jak samodzielnie przygotować zupę kapuścianą?

Przyda Ci się przepis na najważniejszą potrawę diety kapuścianej. Jeśli szybko nudzą Cię powtarzające się dania, możesz każdego dnia zmieniać nieco metodę przygotowania tej zupy. Spróbuj także od czasu do czasu nowych przypraw. Niewielki dodatek ziół czy inny sposób podania może zupełnie zmienić smak zupy kapuścianej. Jeśli to Cię nie przekonuje, pamiętaj, że dieta kapuściana trwa tylko siedem dni, więc naprawdę warto spróbować! Oto przepis:

Składniki

  • Kilka łodyg selera naciowego
  • Sześć sztuk cebuli
  • Główka kapusty włoskiej lub białej
  • Około ośmiu świeżych pomidorów albo dwie puszki pomidorów krojonych2 papryki
  • Dwie sztuki papryki czerwonej
  • Dowolne przyprawy za wyjątkiem soli

Sposób przygotowania:

Świeże pomidory, sparz je przy pomocy wrzątku i ostrożnie zdejmij skórkę. Pokrój wszystkie warzywa, a kapustę posiekaj. Tak przygotowane składniki umieść w dużym garnku, dodaj trzy litry wody, doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień do minimum i pozostaw na pół godziny. Aby uniknąć przypalenia, postaraj się sporadycznie mieszać wywar. Na koniec dodaj wybrane przyprawy. Smacznego!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ