Regeneracja błony śluzowej gardła

0
1403
Regeneracja błony śluzowej gardła

Stan zapalny gardła to niezbyt przyjemna dolegliwość, którą niestety dość często bagatelizujemy, zwłaszcza gdy nie jest spowodowana infekcją. Czy warto godzić się na ból, uczucie pieczenia, drapania i suchości w gardle? Wbrew pozorom regeneracja błony śluzowej nie jest trudna. Wystarczą dobre nawyki i proste rozwiązania, takie jak tabletki do ssania – między innymi zawierające kwas hialuronowy.

Za co odpowiada błona śluzowa gardła?

Błona śluzowa w gardła pełni przede wszystkim funkcję ochronną. Aby dobrze spełniała swoje zadanie, wydzielina musi pokrywać gardło jednolitym filmem. W przeciwnym razie łatwo o podrażnienia. Na powierzchni błony żyją miliony drobnoustrojów zdolnych do wywoływania infekcji. Ponadto stany zapalne gardła wywoływane są między innymi przez czynniki fizykochemiczne, takie jak temperatura, wilgotność powietrza, zanieczyszczenia oraz dym tytoniowy i alkohol. Wśród czynników biologicznych wyróżniamy z kolei infekcje wirusowe i bakteryjne, alergie, ale również zaburzenia hormonalne i immunologiczne.

Na stany zapalne gardła cierpią również przedstawiciele niektórych zawodów wiążących się z pracą głosem, w tym nauczyciele, duchowni, spikerzy czy lektorzy. Ryzyko wystąpienia tej dolegliwości zwiększa się również u osób starszych. Błona śluzowa staje się cienka, warstwa ochronna przestaje tworzyć jednolity film, co prowadzi do nieprzyjemnych objawów. Należą do nich między innymi pieczenie, drapanie, ból, uczucie suchości czy łaskotanie.

Kwas hialuronowy i inne czynniki sprzyjające regeneracji błony śluzowej

Osoby narażone na podrażnienie gardła powinny wprowadzić do swojego życia dobre praktyki. Ważne jest regularne nawilżanie gardła, między innymi w postaci spożywania dużej ilości płynów. Ponadto warto unikać zanieczyszczonego powietrza, zbyt niskiej wilgotności powietrza, a także niskich i zmiennych temperatur. Zadowalające rezultaty powinno przynieść także unikanie nadużywania głosu czy porzucenie nałogów, przede wszystkim palenia.

Na podrażnione gardło dobrze wpływają niektóre substancje, między innymi kwas hialuronowy. Występuje naturalnie w ludzkim ciele i ma silne właściwości nawilżające. Kwas hialuronowy doskonale wiąże wodę – dzięki spiralnej budowie cząsteczka potrafi zatrzymać wodę w ilości tysiąckrotnie przekraczającą jej masę. Nietrudno wyobrazić sobie, jak bardzo ta właściwość jest cenna w przypadku regeneracji błony śluzowej gardła potrzebującej nawilżenia.

Tabletki do ssania na gardło

W przypadku problemów z gardłem dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po tabletki do ssania zawierające kwas hialuronowy, który dodatkowo wykazuje właściwości przeciwzapalne. Kwas hialuronowy w tabletkach stanowi wygodne i precyzyjne rozwiązanie umożliwiające szybką regenerację błony śluzowej. Jakie tabletki do ssania wybrać? Najlepiej takie, które działają ekspresowo i posiadają w składzie dodatkowe składniki przyspieszające regenerację gardła.

Jedną z ciekawych propozycji stanowią tabletki do ssania Cevitt dostępne w aptekach bez recepty. Oprócz kwasu hialuronowego zawierają także karbomer i ksantan. Pierwsza z substancji ma silne właściwości zagęszczające i stabilizujące, ponieważ w obecności wody zwiększa swoją objętość nawet 1000 razy. Ksantan to polimed zbudowany z polisacharydów, który pod wpływem wody tworzy roztwory o dużej lepkości. Dobre tabletki do ssania nawilżają gardło długotrwale, chronią błonę śluzową i łagodzą nieprzyjemne objawy podrażnienia lub infekcji gardła.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ