Plastry antykoncepcyjne – działanie, zalety, wady, sposób korzystania

0
1344
Plastry antykoncepcyjne - działanie, zalety, wady, sposób korzystania

Plastry antykoncepcyjne to jeszcze powszechniejszy specyfik uniemożliwiania ciąży, należący do jednej spośród form antykoncepcji hormonalnej. Funkcjonują identycznie, jak pigułki antykoncepcyjne, lecz dzięki temu, iż zawarta w nich substancja aktywna dochodzi do krwiobiegu poprzez skórę oraz tymże samym omija przewód pokarmowy, mogą być doskonałą opcją dla pań zmagających się z chorobami ze strony wątroby.

Dodatkowo chętnie zaczerpną z nich kobiety, jakim zdarza się zapomnieć o przyjęciu tabletki. Plastry antykoncepcyjne (nazywane także transdermalnym systemem antykoncepcyjnym), analogicznie do wszelkich pozostałych sposobów hormonalnych, można kupić jedynie na receptę. Receptę wystawia specjalista ginekolog po uzbieraniu wywiadu, badaniu ginekologicznym, badaniu piersi oraz zmierzeniu ciśnienia arterialnego krwi.

Chociaż często tenże etap jest lekceważony, ginekolog winien też skierować pacjentkę na badania laboratoryjne, na bazie jakich będzie mógł zweryfikować prace wątroby, prace układu krzepnięcia i stan gospodarki węglowodanowej oraz lipidowej.

Plastry antykoncepcyjne – jak wykorzystywać?
Są one przechowywane na receptę. Specjalista ginekolog bada pacjentkę, zleca także badania laboratoryjne wskazujące na stan zdrowia. Następne badania są robione po 2 miesiącach stosowania plastrów, i kolejne – co 3 miesiące.

Tak zatem zdrowie pacjentki jest systematycznie sprawdzane. Przykleja się je na suchą skórę na ramionach bądź brzuchu, opcjonalnie na pośladkach. Co tydzień o owej samej porze trzeba wymieniać plaster na nowy, przyklejając go w innym trochę miejscu.

Po trzech tygodniach należy zrobić tygodniową pauzę, po czym zaczyna się nowy cykl. Plastry są na tyle precyzyjnie doklejone, iż można w nich pływać, brać prysznic itp. W razie odklejenia na czas mniejszy aniżeli 24 godziny, można go znów nakleić.

Plastry antykoncepcyjne – oddziaływanie

Oddziaływanie plastrów antykoncepcyjnych, więc tzw. systemu transdermalnego, polega na nieustannym wydzielaniu do organizmu hormonów z plastra przyklejonego na gołą skórę. Mimo ulepszenia w sposobie wejścia progestagenów do organizmu jest to następny środek z klasy antykoncepcji hormonalnej oraz czerpie z tychże jedynych wyjść, co często popularna oraz wypróbowana tabletka antykoncepcyjna.

Dzięki temu efektywność w przeciwdziałaniu ciąży jest faktycznie ogromna. Oddziaływanie plastrów antykoncepcyjnych polega na: powstrzymywaniu dni płodnych, zagęszczaniu śluzu szyjkowego (plemniki wolniej się w nim poruszają), zmianach w błonie śluzowej macicy hamujących implantację i na zwolnieniu transportu jajowodowego (przedłuża się okres do spotkania komórki jajowej oraz plemników).

Efekty uboczne używania plastrów

Używanie każdej hormonalnej techniki antykoncepcyjnej przynosi za sobą szansę wystąpienia efektów ubocznych. Plastry antykoncepcyjne aplikują hormony przezskórnie, co może powodować uwalnianiem większej ilości hormonów aniżeli w przypadku pastylek o owej samej dawce.

Więc kobiety, jakie wykorzystywały pigułki antykoncepcyjne oraz nie czuły żadnych efektów ubocznych, przy zmianie techniki na plastry antykoncepcyjne powinny przyjrzeć się reakcji dokładniej, zwłaszcza przy pierwszym pudełku.

Plastry hormonalne – korzyści

Jedną spośród przeważnie wymienianych korzyści plastrów antykoncepcyjnych jest wygoda ich używania. Plaster naklejamy raz w tygodniu, dzięki czemu nie musimy pamiętać o nim regularnie, jak o pigułce.

Hormony dostają się poprzez skórę wprost do krwioobiegu, więc środek antykoncepcyjny nie oddziałuje niekorzystnie na wątrobę. Jego działania nie zwiększają chorób gastrycznych lub jelitowych. Działania szkodliwe przeważnie zgłaszane w badaniach klinicznych to uciski głowy, wymioty oraz wrażliwość piersi.

Nie ma informacji specyficznych prezentujących na to, iż artykuł antykoncepcyjny w formie plastra jest pod jakimkolwiek względem bezpieczniejszy od złożonych doustnych artykułów antykoncepcyjnych.

Wady plastrów antykoncepcyjnych
Plastry mogą nieraz spowodować reakcje uczuleniowe. Zdarzają się wypadki, że kobiety w trakcie używania antykoncepcji hormonalnej, czują mniejszą chęć na obcowanie płciowe.

Źródło: http://ormed.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ