Osoby rozpoczynające dietę ketogeniczną często obawiają się, że wejście w stan ketozy jest żmudne, męczące i czasochłonne. Wiele z nich martwi się, że jest to zadanie niewykonalne ze względu na przywiązanie do słodyczy, gazowanych napojów oraz pieczywa. Bez obaw! Jest mnóstwo sposobów, technik i metod, by ketoza została przez nas osiągnięta bezpiecznie, efektywnie i w sposób nieobciążający naszego organizmu.
Wskazówka 1: Ogranicz dzienne spożycie węglowodanów do poziomu mniej niż 20 gram
Chociaż wydaje się to z początku bardzo trudne do osiągnięcia, wręcz niewykonalne, jest to o wiele prostsze do osiągnięcia, niż nam się to wydaje. Pamiętajmy, że dieta ketogeniczna to nie męczarnia przez poświęcenie i wyrzeczenia: nie musimy być aż tak surowi na samym początku, ale zbliżenie się do pułapu poniżej 20 gram węglowodanów znacznie przybliży nasz organizm do wejścia w stan ketozy. Przepisy diety ketogenicznej z pewnością pozwolą Ci znacznie ograniczyć spożycie węglowodanów, jednocześnie pozwalając na spożycie smacznych i prostych w przygotowaniu potraw.
Inną sprawdzającą się metodą jest tzw. post przerywany: powstrzymywanie się od spożywania potraw przez 16 do 18 godzin znacznie przyspiesza przejście w stan ketozy. Jest to stosunkowo łatwe do zrealizowania – wystarczy, że zrezygnujemy ze śniadania i podwieczorku lub z lunchu i kolacji, które jako takie składają się w dużej ilości z węglowodanów (np. płatki na mleku, pieczywo, i tym podobne produkty śniadaniowe).
Wskazówka 2: Nie bójmy się tłuszczu
W powszechnej opinii utarło się stwierdzenie, że to tłuszcz prowadzi do wielu poważnych schorzeń, a przede wszystkim do nadmiaru kilogramów – co w konsekwencji może doprowadzić do otyłości. Spożywanie tłuszczy z odpowiednich grup jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania, a dieta ketogeniczna wypełniona jest przyjaznymi dla zdrowia tłuszczami. Zadbajmy o to, aby każdy z naszych posiłków uwzględniał przynajmniej jedno źródło zdrowych tłuszczy, takich jak Omega-3, Omega-6 czy Omega-9.
Co do zasady – najlepiej stosować te tłuszcze, które wchodzą w skład tzw. tłuszczy nienasyconych. Należy zwrócić uwagę na to, co jeść na ketozie, ponieważ wprowadzenie węglowodanów lub zachwianie strukturą pokarmową może wyprowadzić nasz organizm ze stanu ketozy. Dobrym pomysłem będzie gotowanie na oleju kokosowym – jest to jeden z najzdrowszych tłuszczy, który wzmacnia ogólną sprawność organizmu, korzystnie wpływa na nasz mózg i jednocześnie dzięki niemu szybciej namnażane są ciała ketonowe.
Wskazówka 3: Jeśli masz możliwość, ćwicz
Ketoza może nastąpić szybciej, jeżeli wykazujemy aktywność fizyczną. Oczywiście, nie musimy od razu kupować karnetu rocznego na siłownię czy wyposażać się w komplet rzeczy niezbędnych na basen, do biegania czy innych sportów. Aktywność fizyczna powinna następować stopniowo – od spokojnych, krótkich ćwiczeń poprzez coraz intensywniejsze treningi. Tak jak w przypadku żywienia – kluczem do skuteczności ćwiczeń jest ich regularne powtarzanie. Lepsze będzie 5 treningów tygodniowo po 45 minut niż 2 treningi po 1,5 – 2 godziny.
Codziennie wykonywana nawet niewielka aktywność jest o wiele lepsza, niż jej brak. To także dobry pomysł dla osób, które z racji wieku lub przyczyn zdrowotnych nie mogą sobie pozwolić na treningi i ćwiczenia. Odstawienie auta do garażu na rzecz roweru czy kilkunastominutowy spacer sprawi, że ketoza przyjdzie nam o wiele łatwiej i szybciej, niż gdybyśmy zaniechali jakiejkolwiek aktywności fizycznej.