Regulacja okien PCV

0
1507
Regulacja okien PCV

Od czasu do czasu zdarza się tak, że okno przestaje pracować zgodzie z oczekiwaniami jego użytkownika. Nie oznacza to jednak, że jest ono uszkodzone i nadaje się do wymiany, lecz po prostu niezbędna jest w takiej sytuacji zwyczajna regulacja znajdujących się w danym oknie okuć, ponieważ to właśnie one jako jedyny element w konstrukcji okien, od czasu do czasu wymagają wyregulowania do sprawnego działania całego okna.

Jak było kiedyś, a jak jest dziś?

Jeszcze do niedawna samodzielna regulacja okien była czynnością zupełnie nieznaną. Wszystko z tego powodu, że konstrukcja okien była zwyczajnie o wiele prostsza, żeby nie powiedzieć prymitywniejsza. Jedynymi elementami okuć okiennych były tylko i wyłącznie bardzo proste zawiasy bolcowe, a także klamki z jęzorem. Niestety tego typu konstrukcja nie cieszyła się zbyt dobrą szczelnością i bezpieczeństwem, co spowodowało powstanie znacznie bardziej zaawansowanych produktów.

Obecnie używane okucia okienne są prawdziwymi dziełami sztuki. Wyposażone są w skomplikowane systemy okuć, które sterowane są ręcznie, a coraz częściej nawet całkowicie automatycznie. Zwiększenie skomplikowania systemu wpłynęło oczywiście na jakość użytkowania takich okien. Stały się one znacznie bezpieczniejsze, szczelniejsze i oczywiście trwalsze. Aby jednak tak było, wszystkie elementy systemu takie jak sprawność zazębiania i wyziębiania rolek, blokada zaczepów i zawiasów, muszą pracować bez najmniejszego problemu. Jest to często trudne do uzyskania, ponieważ wszystkie te skomplikowane elementy są szczelnie schowane w ramach okiennych, co często powoduje zapominanie o ich należytej konserwacji.

Kiedy jest potrzebna regulacja okien?

Zapominanie o prawidłowej konserwacji okuć okiennych bardzo szybko doprowadza je do stanu, gdy nie pracują tak, jak powinny, lub całkowicie ulegają uszkodzeniu. Zauważyć to można w sytuacji, gdy problemem staje się otwieranie lub zamykanie okna. W takiej sytuacji pierwszym co należałoby zrobić, to znalezienie tego elementu, który sprawia problemy i jego regulacja. Takie działanie prawdopodobnie przywróci okno do pełnej sprawności.

Kiedy zatem niezbędna jest regulacja okien PCV? Gdy tylko wystąpi z nimi jakikolwiek problem. Najczęstszym problem związanym z oknami jest kłopot z ich otwieraniem lub zamykaniem. Oznacza to sytuacje, gdy elementy okuć okiennych zwyczajnie o siebie ocierają, co oczywiście jest sytuacją niepożądaną. Innym często występującym kłopotem jest poprawne sterowanie klamką okienną, co często jest wynikiem wady wyrobu, która polega na tym, że przekroczona została jej dopuszczalna siła operacyjna, czego bardzo często efektem jest np. mniejsza wodoszczelność okna.

Jak samodzielnie wyregulować okno?

Wiele osób zastanawia się, czy wyregulowanie okuć w oknie jest trudnym zadaniem. Okazuje się jednak, że nie jest to zbyt zaawansowane zadanie, jeśli oczywiście wie się, co należy zrobić. Regulacja ta, to po prostu zmiana położenia ramy okna, względem ramy ościeżnicy. Uzyskuje się to poprzez przesunięcie współpracujących ze sobą okuć okiennych. Pozwala to, na usuniecie wspomnianych wcześniej wad i niedogodności w używaniu okna. Jest to stosunkowo łatwe do osiągnięcia, ponieważ nowoczesne okucia okienne pozwalają na ich regulacje w aż w trzech płaszczyznach: góra/dół, prawo/lewo, przód/tył.

Kiedy regulować?

Najczęstszym powodem wprowadzania modyfikacji i regulowania okien jest kłopot z ich otwieraniem i zamykanie. Mało kto jednak wie, że równie ważna jest regulacja okna lato/zima. Ma to ogromne znaczenie dla poprawnego utrzymywania ciepła w pomieszczeniu, co osiąga się poprzez regulacje położenia okna w płaszczyźnie przód/tył. W przypadku jego mocniejszego dociśnięcia wymiana powietrza zostaje zmniejszona, a tym samym ucieczka ciepłego powietrza na zewnątrz zostaje zatrzymana, co z kolei powoduje nie tylko cieplejsze powietrze w domu, lecz także mniejsze koszta ogrzewania.

Jak zatem widać, regulacja okien jest ważna z punktu widzenia użytkowego, bezpieczeństwa, komfortu, lecz także po prostu ze zwykłej, codziennej ekonomiczności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ