System ERP czym jest i jak wybrać?

0
672
System ERP czym jest i jak wybrać

System ERP jest oprogramowaniem służącym do planowania zasobów firmy. System ten opiera się na jednej bazie danych i pomaga w gromadzeniu ich oraz porządkowaniu.

Po co stosować system ERP?

Głównym zadaniem systemu jest uporządkowanie procesów zachodzących w firmie i kontrola ich. System ten ma za zadanie zarządzać zasobami, rozliczać je, optymalizować koszty, przyspieszyć wymianę informacji oraz usprawnić komunikację pomiędzy klientem a firmą.

Jak wybrać system ERP?

Przy wyborze systemu ERP należy wziąć pod uwagę jego funkcjonalność. Ważne jest aby miał on wiele możliwości i bogatą ofertę. Trzeba wziąć także pod uwagę potrzeby klientów oraz możliwość personalizowanych rozwiązań.

Gdzie stosować system ERP?

System ten stosować najlepiej w przedsiębiorstwach, które wymagają wsparcia informatycznego. System ERP zbudowany jest z modułów, które mogą być wdrażane razem lub oddzielnie dzięki czemu idealnie dopasowują się do potrzeb przedsiębiorstwa. Każda firma doprać może sobie konkretne moduły systemu i dostosować je do użytkowników.

Koszt systemu ERP

Cena systemu uzależniona jest od jego wielkości oraz potrzeb firmy. Na koszt całego systemu składają się:
– licencja – jest to cena jaką trzeba zapłacić za konkretne moduły z jakich będzie korzystać firma,
– wdrożenie i serwis systemu – na cenę tą składa się analiza oraz poziom procesów jakie muszą zostać wykonane w firmie aby wdrożyć system,
– infrastruktura – koszt ten uzależniony jest od modelu systemu ERP, który zostaje dobrany do zasobów i potrzeb przedsiębiorstwa.

Zalety i wady systemu ERP

Zaletami systemu ERP jest możliwość kontrolowania zasobów firmy oraz ich optymalizacja, planowanie i kontrola wykonywanych prac, zarządzanie magazynem oraz produkcją. Dzięki raportom tworzonym przez system można szybko i sprawnie dokonywać szczegółowej analizy, a także oszczędzić czas i wprowadzić potrzebne zmiany. Kolejną zaletą jest uniwersalność systemu, który stosować można w dużych i małych przedsiębiorstwach. Wadami dotyczącymi systemu ERP jest poświęcenie na jego wdrożenie i zaprojektowanie dużej ilości czasu oraz duże wydatki finansowe. Dlatego aby ograniczyć wydatki warto jest skupić się na konkretnych działach firmy oraz jej potrzebach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ