Montaż paneli fotowoltaicznych wymaga ostrożności. Jeden moduł fotowoltaiczny waży około 20 kg co nie sprawia problemu przy wnoszeniu go na dach. Podczas prac należy uważać aby nie wyginać paneli oraz nie uderzać nimi o szyny, ponieważ spowodować może te uszkodzenia, które doprowadzą do niedziałania całej instalacji.
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym
Gdy panele fotowoltaiczne zamontować chcemy na dachu skośnym wówczas ramię nośny przymocować należy do krokwi. Haki dobrać należy pod względem pokrycia dachu. Przed rozpoczęciem montażu trzeba dokładnie sprawdzić stan dachu i więźby uniknąć niepotrzebnych dodatkowych prac. Elementy, które użyte będą do montażu powinny być odporne na warunki atmosferyczne i najlepiej aby były ze stali nierdzewnej lub aluminium. Haki muszą być dobrze zamocowane do krokwi, ponieważ będą one obciążone konstrukcją nośną oraz modułami, a zimą także śniegiem.
Jak dobrać przewody do montażu paneli?
Moc oraz długość przewodów wpływa na energię. Im większa wartość tym większa strata energii, a im większe napięcie prądu w tym mniejsza utrata energii. Przewody wykonane są z miedzi, która ma dużą przewodność właściwą lub z aluminium, które ma mniejszą przewodność.
Jak zwiększyć sprawność paneli?
Kąt nachylenia pod jakim zaleca się montaż paneli fotowoltaicznych wynosi od 30 do 40 stopni. Jeśli panele nachylona będą pod innym kątem może to spowodować mniejszą ich sprawność i wydajność. Kierunek w jakim powinny być zwrócone panele w Polsce to południe. Jeżeli na panelach o sadzi się kurz, śnieg lub liście zmniejszy się ich wydajność. Tego powodu panele nie powinny montowane być w pozycji poziomej, ponieważ będzie to generowało duże koszty dotyczące czyszczenia paneli. Najwydajniejszymi panelami są te, które znajdują się w odpowiedniej pozycji względem słońca. W utrzymaniu odpowiedniej pozycji paneli pomoc mogą trackery, które dobiorą najlepszą pozycja paneli do słońca i ustawiają je w pożądanym kierunku. Cena instalacji fotowoltaicznej z użyciem krakerów jest wysoka, a jej opłacalność pozostawia wiele do życzenia. Trackery solarne opłacalne są kiedy mamy do dyspozycji mały obszar by zamontować fotowoltaikę, ale chcemy uzyskać z niej dużo energii. Trackery są w stanie zwiększyć produkcję energii do około 30%.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.